Започнала е процедура за подготовка на писмено искане към Европейската комисия за задействане на защитен механизъм за българските производители на яйца заради наблюдаваните негативни пазарни тенденции в резултат на вноса от Украйна. Това съобщи служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов на среща с представители на Асоциацията на промишленото птицевъдство, предадоха от пресцентъра на ресорното ведомство.
Аграрният министър припомни, че България направи първата крачка в защита на производителите, като данни за ситуацията в сектора бяха представени от него пред Съвета на министрите в Брюксел. В резултат на съвместните усилия на няколко държави членки беше въведен защитен механизъм с активиране на тарифна квота, извън която се прилага мито по вноса на яйца от Украйна, на базата на Регламент (ЕС) 2024/1827.
"Убедени сме, че е необходимо да защитим българските производители чрез този механизъм", заяви министър Тахов.
Той цитира официална статистика за периода януари - юни 2024 г., според която се наблюдава сериозно увеличение на вноса на пресни кокоши яйца от Украйна спрямо същия период на миналата година.
Съгласно Регламент (ЕС) 2024/1392 временните защитни мерки срещу неблагоприятно въздействие върху пазара могат да бъдат въведени за определен период, за да се противодейства на негативните тенденции. За да наложи такива мерки, е необходимо Комисията в срок до четири месеца да направи оценка на състоянието на пазара на Европейския съюз (ЕС) или на пазара на една или няколко държави членки на съответните продукти.
БТА припомня, че на 2 юли Европейската комисия въведе отново тарифни квоти за внос на яйца и захар от Украйна.
След инвазията на Русия през 2022 г. Украйна се възползва от специален механизъм, въведен за стимулиране на търговските взаимоотношения с ЕС, който е най-важният експортен пазар за Киев. ЕС обаче определи максимални обеми за внос, след протести на фермерите в целия блок срещу евтиния внос на украински селскостопански продукти, възприеман от производителите като нелоялна конкуренция.
Европейската комисия съобщи днес, че от утре, 21 август, до 5 юни 2025 г. задейства "аварийна спирачка" за внос на мед от Украйна.