Компанията Blue Origin на Джеф Безос разработва нова ракета, която ще може да се ползва за мисии в дълбокия космос. Но както съобщава Bloomberg, Blue Origin е изправена пред големи неуспехи в разработването на 100-метровата си ракета. Според доклада, горна част на ракетата се е провалила по време на стрес тестове и е избухнала по време на изпитание.
Последвала още една експлозия на друга част на ракетата. Тя била причинена от липсващи клапани за освобождаване на налягането.
Амбициите на начинанието бяха толкова големи, че Безос искаше НАСА да ползва ракетата му за мисия до Марс още през тази година. Новата ракета на Безос трябва да се конкурира с Falcon 9 на SpaceX и да изстреля сателитното съзвездие Project Kuiper на Amazon. Тя обаче изостава с над четири години от графика.
И предвид последните новини, започва да изглежда все по-малко вероятно New Glenn да е готов за мисия към Марс през октомври.
Компанията вече претърпя други големи неуспехи, включително експлозия на двигател на нейната много по-малка ракета New Shepard през септември 2022 г., което заземи суборбиталния апарат до декември 2023 г.
Blue Origin промени голяма част от висшия си мениджмънт в разгара на драмата. Бе назначен нов главен изпълнителен директор, Дейв Лимп, който през последните 8 месеца назначи няколко нови ръководители в опит да спаси компанията. Тя е отворила и множество нови обяви за работа, пише dir.bg.
С лесни за избягване грешки, затрудняващи развитието на ракетата, Blue Origin е изправена пред сериозна и тежка битка за бъдещето си. Към този момент доходоносен договор с НАСА "виси на косъм" заради провалите с Blue Origin.
Ракетата New Glenn има три степени, като първата ще работи с течен метан и кислород, а вторите две с течен кислород и водород. Първата степен ще е със 7 двигателя BE-4, втората с два BE-3U, а третата с един BE-3U. Максималният товар, който може да бъде доставен на ниска околоземна орбита е 45 000 килограма, а на геостационарна орбита могат да се доставят до 13 000 кг. Първата степен ще може да се използва повторно.
За сравнение Falcon Heavy на SpaceX може да достави на ниска околоземна орбита товар от 63 800 кг, а на геостационарна орбита - до 26 700 кг.
Това позиционира New Glenn между Falcon 9 и Falcon Heavy.
Ракетата обаче бе представена през 2016 година и оттогава работата по нея страда от постоянни проблеми и забавяния.