България ще поиска спиране на вноса на яйца с произход от Украйна на предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 23 септември в Брюксел. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, който взе участие в среща със земеделски производители в Кърджали. Срещата е част от започналата поредица от обучения на МЗХ в страната за изискванията по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни.

Министър Тахов посочи пазарните проблеми за българските производители заради нарасналия внос и възможността да бъдат наложени защитни мерки съгласно ATM Регламента за Украйна.

Имаме уверението на Министерството на финансите, че необходимите над 300 млн. лева за втори транш по т. нар. „украинска помощ" ще бъдат осигурени и средствата ще бъдат изплатени на земеделските производители, въпреки че не бяха заложени в Бюджет 2024, каза още министърът на земеделието и храните. Той припомни, че в началото на мандата на служебния кабинет благодарение на финансовото министерство и преструктурирането на бюджета на ДФЗ бе осигурен и първият транш по „украинската помощ", в изпълнение на подписаното със земеделците споразумение. Министър Тахов заяви, че в хода на бюджетната процедура МЗХ предлага за 2025 г. да бъде заложено подпомагане за българските земеделски производители заради войната в Украйна.

По отношение на земеделските производители, които вече са достигнали тавана на подпомагане, министър Тахов припомни, че неколкократно е поставял въпроса на заседания на Съвета на министрите по земеделие, като разчита в тази посока на общите усилия на страните членки.

Министър Тахов заяви, че 6 млн. лева държавна помощ са осигурени за компенсиране на земеделските производители, претърпели щети от природни бедствия през 2024 г. В рамките на дискусията беше припомнена възможността стопаните да получат подпомагане за неблагоприятни климатични условия.

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев представи пред земеделските стопани важни моменти от интервенциите в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., както и измененията, които ще се прилагат от 2025 г. Той увери производителите, че ще получат средствата, за които са кандидатствали в Кампания 2024, и припомни, че бяха облекчени условията за обвързаното подпомагане за животни. Фермерите обаче е необходимо до 30 септември да проверят документите и набора от условия, на които стопанствата трябва да отговарят.

С промени в еко схемата за екстензивно поддържане на постоянно затревени площи право на подпомагане ще имат не само стопаните, които поддържат пасища и ливади, но и тези, които имат площи с фуражни и протеинови култури. Увеличава се бюджетът по интервенцията за производство на картофи за семена, заяви заместник-министър Янчев.