Северната ни съседка може да не влезе в еврозоната и през следващите 7 г.
България е напът да изпревари Румъния, и то с години, в едно отношение - приемане на еврото.
Националната банка на Румъния (BNR) не смята целта за влизане в еврозоната за осъществима в момента, заяви в сряда управителят Мугур Исъреску, цитиран от “Аджерпрес”.
Причината е бюджетният дефицит, който
е далеч над изискваните от Маастрихските критерии 3% от БВП.
У нас причината е съвсем друга - инфлацията, независимо че намалява през последната половин година, все още надвишава с малко изискванията за приемане в еврозоната. Публичният дълг и в двете държави е под изискваните 60%.
“Намаляването на дефицита до 3% може да се направи за четири-пет, дори за седем години. Вероятно тогава ще имаме и преминаване към еврото, не по-рано. Нещата са свързани”, заяви Исъреску по време на изслушване в бюджетно-финансовите комисии на двете камари на румънския парламент.
“Не виждам как може да се намали дефицитът
до европейските норми под 3 процента освен чрез комбинация от мерки по отношение на приходите и разходите. Само с мерки за разходите е невъзможно. Няма да намерите друга европейска страна, с изключение на Ирландия, която е специфичен случай, където бюджетните приходи да са под 30 процента от БВП”, посочи гуверньорът на румънската централна банка.
По думите му въпреки завишения бюджетен дефицит страната няма необходимост от ново споразумение с Международния валутен фонд. “Не сме в ситуацията да сключим споразумение с МВФ, публичният дълг е под 60 процента, значи няма такава необходимост. Но да извършим фискална реформа, за да имат доверие в нас пазарите и да се намалят разходите за финансирането, това - да”, изтъкна още той.
Исъреску добави, че мерки и варианти за мерки съществуват. “Става дума за политическа воля, за решение, което категорично не може да бъде взето в година на избори”, добави той.
Румъния приключи пандемичната 2020 г. с бюджетен дефицит от 9,2 процента от БВП, но дори преди това - за 2019 г., дефицитът беше 4 процента, тоест над 3-процентния праг. Миналата година Румъния
регистрира дефицит от 5,68 процента,
който според данни на Евростат е бил един от най-високите в ЕС.
По-рано този месец румънското правителство направи ревизия на бюджета за 2024 г., като повиши целта за дефицита на 6,95 процента от БВП спрямо заложените първоначално 5 процента.
В България бюджетният дефицит към момента е само 0,8% от БВП.