Само 2,2 млрд. лева може да похарчи над събраните приходи до края на годината държавата, без да влезе в свръхдефицит. Това става ясно от предварителни данни за бюджета, обявени в петък от финансовото министерство.

Според тях в края на октомври дефицитът е стигнал 4 млрд. лева. За месец той се е увеличил с 1,2 млрд., тъй като в края на септември бе 2,8 млрд.

От финансовото министерство посочват, че освен обичайните месечни разходи за персонал, издръжка, пенсии, помощи, обезщетения и здравни плащания,

през октомври извънредно са платени 400 млн. лв.

Половината от парите отишли към фермерите като помощ заради войната в Украйна. Другите 200 млн. лв. са дадени като аванс по доставката на новите влакове, които основно се финансират от плана за възстановяване.

В края на октомври приходите в бюджета са 58,1 млрд. лв., което е 77,2 % от годишните разчети. За година те са нараснали с 8,8 на сто, което прави 4,7 млрд. лв.

Разходите възлизат на 62,1 млрд. лв., което е 76,2% планираното за тази година. На годишна база от финансите отчитат, че са дадени повече пари за пенсии и персонал след увеличението на заплатите на учители и чиновници.

Според закона за бюджета предвиденият дефицит за 2024 г. е 6,2 млрд. лв., което прави 3 на сто от прогнозния БВП. Ако през ноември и декември не се наложат извънредни разходи, бюджетът би трябвало да се справи без сериозни сътресения, твърдят финансисти. Те посочват, че нарастването на дефицита се движи между 800 млн. и 1 млрд. месечно и това може да се покорие от оставащите 2,2 млрд.

Освен това при нужда може да се ползват средства и от фискалния резерв. В края на септември той е бил 15 млрд. лева. От тази сума обаче могат да се вземат близо 6 млрд. лева. Причината е че по закон

размерът на резерва не може да пада под 4,5 млрд. лева

в края на тази година. Други 4,2 млрд. пък са в т.нар. Сребърен фонд и те също не могат да се пипат.

Преди близо месец обаче финансовата министърка Людмила Петкова обяви, че може да се стигне до ситуация, при която 6 млрд. лв. дефицит да бъдат прехвърлени за следващата година, защото няма да могат да се покрият до края на 2024-а, защото държавата не може да вземе вече нови заеми.