300 000 избират близката чужбина за празниците

Между 20 декември и 4 януари около 300 хиляди българи тръгват да пътуват към най-близката чужбина, за да посрещнат коледните и новогодишните празници.

Рядко някой би тръгнал, без да е резервирал нещо предварително. Прегледът на офертите на туроператорите показва, че популярни тази година са посрещането на Нова година в Турция, коледните празници в Гърция. А цените за новогодишния купон са съизмерими с тези в България, дори са по-ниски.

У нас кувертът за празничната вечеря в средно скъп ресторант излиза между 100 и 300 лева. На такива цени може да се намерят предложения за Гърция и Турция, а в Сърбия и Северна Македония са по-ниски - там куверти има за 65-75 евро. Ако празниците се посрещат в хотел, у нас се предлага поне 3-дневен престой с участие на изпълнители, които да веселят гостите. Така куверт за тези с 4 и 5 звезди варира между 4000 и 6000 лева. Включени са и всички услуги от рода на вътрешни басейни, термални зони и т.н.

За Нова година в Турция може да се пътува освен с кола или автобус и със самолет. Такива оферти включват 4 нощувки и се организират не само от София, а и от Пловдив, Варна и Бургас. Цената за Анталия например рядко минава над 1000 лева на човек.

Доста популярни за посрещане на Нова година са и организирани

пътувания с автобус, които са значително по-евтини

- около 400-500 лева с настаняване в хотел с 4 или с 5 звезди. Немалко възможности предоставя и резервирането само на хотел и купон в новогодишната нощ, при които клиентът трябва да пристигне на мястото със собствен транспорт.

Има много такива оферти за Белек, Истанбул, Чорлу, които са сравнително близо, особено за живеещите в Южна България. Цената е между 100 и 600 лева на човек в зависимост от хотела и заведението.

В Гърция най-евтиният вариант е да се пътува до по-близките места. Например за около 5 часа с кола от София може да се стигне до Ситония - мястото на Халкидики с най-голямо съсредоточаване на курортни градчета и селца, които предлагат изобилие от оферти за Коледа и Нова година. В Никити, Вурвуру, Сарти, Елиа, Торони пакети за посрещане на двата празника с

4 или 5 нощувки се предлагат на цени между 600 и 1500 лева на човек

Кавала също предлага мното възможности за посрещане на новата 2025 г. с цени, които са значително по-ниски от аналогичен престой през лятото. Например пакет от 3 или 4 нощувки в хотели с 3 и 4 звезди може да се вземе дори сега между 400 и 800 лева.

От различните части на България с автомобил може да се стигне до Кавала за няколко часа през няколко гранични пункта - Кулата, Илинден, Златоград, Капитан Петко войвода и Маказа.

Трябва да се има предвид обаче, че пътят през Златоград е стръмен и тесен, с много завои, заради което скоростта на движение е доста ниска.

Сърбия и Северна Македония също са популярни за посрещане на новата година. Там се отива предимно за купон, предпочитани са разположените до границата градчета и курорти.

В Дупница, Кюстендил, Перник, Трън организирането на автобусно пътуване до Северна Македония и Сърбия за Нова година е основното занимание на местните туроператорски фирми.

Обикновено пакетът включва до 3 нощувки, пътуване с автобус и тържествена вечеря в хотела. Цените са доста по-ниски от аналогично пътуване до Гърция. Най-често са между 300 и 800 лева за човек в Северна Македония и до 1100 лева в Сърбия.

Макар и по-слабо популярна у нас, Румъния също се превръща напоследък в предпочитана дестинация за празниците.

Букурещ става гореща парти зона на Балканите

Доскоро туристически агенции предлагаха 4-дневно посрещане на Нова година в Букурещ на относително ниски за там цени - между 500 и 1200 лева, с предвидено посещение на минерални бани и посрещане на 2025-а в тържествена обстановка в залите на 4-и и 5-звездни хотели. В последната минута цените са по-високи.

Но от друга страна, коледната обстановка в Крайова също е впечатляваща, а градът е само на 84 км от Видин по магистрала. Крайова е

известен със своя коледен базар,

класиран миналата година на второ място в Европа, а по големина е пак на второ място след мюнхенския. Той винаги е тематичен и при откриването му още на 15 ноември се оказа, че тази година е вдъхновен от Красавицата и Звяра.

Извън новогодишните празници разходите в държавите около нас показват, че най-изгодно е да се почива в Северна Македония, където кошница от около 50 най-популярни стоки излиза с 14,8% по-евтина от България. (Виж инфографиката).

Въпреки жестоката инфлация в Турция обезценяването на лирата доведе до там, че цените са с 2,5% по-ниски от нашите и южната ни съседка е популярна и като шопинг дестинация.

В Сърбия и в Румъния стандартът на живот е на равнището на този в България. Разликата е най-голяма с Гърция, независимо че това е най-популярното място за прекарване на отпуски.

Сравнението на сайта numbeo.com показва, че в момента разходите там са средно с 31,4% по-високи от тези в България.

Горивата в Северна Македония и Турция са по-евтини

Ако пътуването за празниците е с лична кола, вероятно ще се наложи да бъде заредена с гориво извън България. И макар у нас цените на бензин и дизел да са доста ниски, в Северна Македония и Турция са по-евтини. (Виж инфографиката.)

Турция открай време е оазис за шофьорите. Но за Северна Македония е по-добре да се има едно наум, защото два пъти през последните две години се случи така, че почти цялата държава остана без горива и по тамошните бензиностанции се извиха дълги опашки.

В Сърбия цените на автомобилните горива са по-високи от тези в България, също и в Румъния. А в Гърция разликата е драстична - към 12 декември литър бензин А-95 в южната ни съседка бе с почти 1 лев по-скъп, отколкото у нас, а дизелът - с около 70 стотинки. За притежателите на коли на ток сравнителни най-добри са условията в Гърция и Румъния.

Но от друга страна, най-големите вериги бензиностанции имат доста на брой обекти непосредствено преди пресичането на границата. Така че, ако маршрутът е по-къс, човек спокойно може да зареди у нас и да избегне плащания в чужбина, още повече че там не може да ползва картата си за отстъпка.

От 1 януари Гърция вдига толтаксите, Турция увеличава глобите за нарушения по пътищата

За българите е най-изгодна 10-дневната винетка в Румъния

Преди да тръгнете на път е добре да знаете, че в съседните ни страни има някои промени по пътищата.

Гърция например вдига толтаксите си от 1 януари 2025 г. Увеличението е с 5-5,5% и ще обхване цялата магистрална мрежа, предава БНР. За пътуващите това значи, че реалният ръст на таксите е от 0,10 до 0,20 евро.

Увеличението на толтаксите е част от договорите между правителството и концесионерите и е според индекса на потребителските цени. Пътните такси в южната ни съседка ще се увеличат и с допълнителни 2% за 2024 г. поради големия скок на инфлацията през 2022 г. Властта се договори с концесионерите да усвоят 6% от увеличението, а останалите 6% да бъдат на 3 равни вноски по 2% през в периода 2024-2026 г. 

След 1 януари маршрутът Атина - Солун, който включва 11 толстанции,

ще поскъпне до 32,15 евро, като в сега е 30,45 евро

Това е увеличение с 5,58%. От Атина до Трикала увеличението е 5%, като от началото на следващата година шофьорите ще плащат 23,10 евро вместо сегашните 22 евро. Маршрутът Атина - Спарта се вдига с 4,75%, като ще излиза 15,45 вместо 14,75 евро.

Турция се готви да

вдигне такси и услуги в редица сфери,

включително и в пътния сектор. От януари се очаква нарушенията по пътищата да бъдат наказвани с по-големи глоби. Използването на мобилен телефон по време на шофиране, преминаването на червен светофар или липсата на преглед на превозното средство ще се наказва с глоби в размер от 80 до около 115 лв. По-сериозните нарушения, като например шофиране без книжка или под въздействието на алкохол за първи път, ще струват между 340 до близо 500 лв.

Засега в Сърбия няма планове за увеличение на толтаксите, тъй като тяхната цена се вдигна по-рано през годината с около 10%. От Белград до Димитровград шофьорите плащат близо 28 лв., от Белград до Ниш - 18,90 лв., а от сръбската столица до Шид - близо 10 лв.

В Румъния също за момента не се планират увеличения на толтаксите. Най-изгодната винетка в северната ни съседка е 10-дневната на стойност 11,5 евро. Глобите за шофиране в Румъния без винетка са големи, като могат да достигнат 940 евро.