И през 2025 г. пазарът започна ударно и цените ще продължат да растат

През четвъртото тримесечие на миналата година цените на имотите у нас са се вдигнали с 18,3% на годишна база. За последен път такова нарастване в България имаше преди 16 години - точно в разгара на предходния имотен балон. През третото тримесечие на 2008 г. годишният ръст на цените на жилищата у нас беше 26,8%, за да падне до 11,7% през следващото тримесечие. След това имотите се устремиха рязко надолу и продължаваха да поевтиняват почти до 2013-2014 г. До абсолютния рекорд от 34,6%, отбелязан през декември 2007 г., обаче има още доста.

Освен това има всички изгледи България

да оглави европейската класация

по поскъпване на имотите. Евростат ще публикува данните за четвъртото тримесечие на 7 април, но от тези за третото се вижда, че и тогава с нейните 16,5% поскъпване на годишна база страната ни е била начело на ЕС. Тогава сме били следвани от Полша с 14,4-процентен ръст, Унгария с 13,4% и Хърватия с 12,3 на сто.

Това са обаче по-скоро изключения от общата тенденция, тъй като в повечето страни от Евросъюза годишният ръст на цените на жилищата е по-скоро нисък, а в четири от тях - Германия, Франция, Люксембург и Финландия, дори е отрицателен. В крайна сметка средният ръст на имотните цени в ЕС тогава е бил 3,8%, а в еврозоната - 2,6%. През второто тримесечие България пак е била с доста висок годишен ръст на поскъпване на имотите, но е изпреварена с малко от Полша.

В трите най-големи града у нас - София, Пловдив и Варна, годишното поскъпване на имотите

изпреварва средния за страната индекс

Във Варна например жилищата са поскъпнали в края на миналата година с 22% в сравнение с края на 2023-а, а само новото строителство дори е поскъпнало с 28,5%.

В столицата процентът е 20,5, като новите жилища също са поскъпнали повече - с 22,6%. В Пловдив средното годишно поскъпване е 18,6%, а само на новите жилища е малко по-ниско - с 18,1%. Там обаче за разлика от останалите населени места съществуващите жилища са поскъпнали с малко по-висок процент - 19.

Рекордните цени и продажби на жилища по всичко личи, че продължават и в началото на тази година и този пазар няма никакви изгледи за успокояване.

“Жилищният пазар започна активно 2025 г., като запитванията от купувачите са нараснали с 30-40%, а търсенията им обхващат цялата страна”, съобщи преди дни по време на имотен форум Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

“Това не е характерно за началото на годината и никога не е било толкова силно изразено на фона на предходна силна година”, посочи Стойкова.

Според Анжелина Добрева, собственик и управител на агенцията за недвижими имоти RealNet, търсенето от началото на годината е най-високото за периода през последните пет години.

Купувачите търсят имот с цел запазване на спестяванията си или вземат кредит при все още добри условия. Те следват развитието на новото строителство, като вече нямат твърди изисквания за конкретни локации, а преглеждат целия пазар и преценяват в кои квартали им стигат възможностите да закупят жилище, каза Стойкова.

“На фона на активното търсене

предлагането остава ограничено

и няма признаци да се увеличи, ако се съди по спада на издадените разрешения за строеж през миналата година”, каза още тя.

Затова според нея тази година трудно ще бъде постигнат баланс между търсенето и предлагането и това ще поддържа ръста на цените. Към новото строителство, което е недостатъчно, за да отговори на голямото търсене, се прибавя ограниченото предлагане на имоти на вторичния пазар. Собствениците на такива имоти все още изчакват, тъй като искат да са сигурни, че е достигнат върхът на цените, и Стойкова очаква тенденцията да се запази поне до приемането на страната ни в еврозоната.