На първо четене в зала бяха приети измененията в Закона за енергията от възобновяеми източници, опозиционни партии ги нарекоха лобистки
Бързо приемане на сложен и с много текстове закон, е задача на управляващите, която, поне за момента, е изпълнена. Преди малко парламентът със 145 гласа на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН, БСП - ОЛ и ИТН прие на първо четене измененията в Закона за енергия от възобновяеми източници.
Мотивът за спешното им приемане е течащото и пред произнасяне дело, заведено от ЕК в европейския съд, за нетранспониране на европейска директива 2002/2017 в българското законодателство. Ако България бъде осъдена, това означава глоба 9000 евро на ден. По друга директива и пак в същия закон тече втора наказателна процедури.
Съветник на енергийния министър, избран да отговаря на депутатите, заяви, че все пак ще бъдат платени 2 млн. лева глоба за изминал период.
Павела Митова от ИТН, която е един от вносителите на промените, заедно с Делян Добрев и Красен Кръстев, двамата от ГЕРБ-СДС, заяви, че тестовете на на Министерството на енергетиката, а тримата са само вносители.
При представяне на мотивите тя спомена, че се цели и постигане на дял от възобновяема енергия от 34,47 на сто до 2030 г.
Промените в закона предвиждат най-вече забързване на процедурите при изграждане на инсталация или централа за възобновяема енергия - от разрешения за строеж, до всички, записани в ЗУТ изисквания. Има текстове за отваряне на енергийните общности.
При дебатите в зала основните говорители бяха от "Възраждане" и "Величие" и от МЕЧ. Коста Стоянов от "Възраждане" видя в текстовете лобистки интереси на инвеститори във ВЕИ. Законопроектът е минал само през енергийна комисия, а не и през тази за регионално развитие, каза още депутатът. Той заяви, че 265 общини се задължават да направят центрове за административни услуги за ВЕИ инвеститорите, което е разход и усилие, а нямало дори становище на Националното сдружение на общините в България.
Йордан Тодоров от същата партия коментира промените в Административно процесуалния кодекс, че ако има обжалвания, изграждането на възобновяемата централа не спира. А какво ще стане, ако съдът реши, в полза на този, който я оспорва, а тя е вече построена. Тодоров смята още, че този законопроект е в ресора на регионалната комисия
Драгомир Стойнев от БСП коментира, че всичко опира до наказателната процедура, а 7 години тази директива е бавена. Той се чудеше дали тези центрове за административни услуги в общините ще изместят функции на екоминистерството, например.
Той заяви още, че партията му е против отваряне на проекти за офшорен вятър. Няма как държава с 13% БВП от туризъм да изгради в морето такива вятърни паркове, да идват туристи и да се радват колко ни е хубава природата, коментира още той.
И вносителят Митова заяви, че партията й няма да подкрепи офшорната енергетика.
Бившият регионален министър Виолета Комисова, сега депутат от МЕЧ се възмути, че почти всеки член се привързва към ЗУТ, а законопроектът не е гледан от регионалната комисия. По повод бързите процедури за ВЕИ централа, тя посочи, че не е казано до каква мощност, каква територия, какъв източник. Бързите процедури са и за съда. Тя видя възможност да се прескача ОВОС.
Тя коментира и задълженията на общините с тези центрове, което да обгрижват инвеститорите. В тридневен срок трябва да им отговорят, а това са сложни документи. Най-смешното било, че общините трябва да правят графици за изпълнение на проекта - от разрешението за строеж до пускането в експлоатация. Този въпрос го урежда ЗУТ, коментира още бившата министърка.
Ремзи Осман от парламентарната група "Демокрация, права и свободи"-ДПС посочи, че се вменяват още задължения на общините, свързани с изграждането на допълнителни центрове, и смята, че те не са в състояние да се справят. Депутатът също отбеляза, че законопроектът не е минал през други комисии, като регионалната, например, защото засяга устройството на територията. Според Осман днес трябва да се отложи разглеждането на законопроекта.
От парламентарните групи, които подкрепиха проекта, бяха мълчаливи.
Йордан Тодоров
Поредно ревизиране на процедурите за изграждане и присъединяване на ВЕИ централи, единствените аргументи, че се транспотиран директиви, не чухме как този закаонпр о полезен за някой.притеснение - съкращаван де срокове - да издават разрешителни за строежг, качеството на контрол
Право за мълчаливо съгласие, ако не издаде разр за строег за малки отоолт един месец, за вятр в ротето - 3 г.
Това е опасно правило, не е ясно кой носи отговорността.Присъединителни про;цедура - уведомителен режим, който са прил за центр от 20- киловати, говорим за 20-30 ска, подавате уведовление към мрежовия опиретор. Това означава, че ще има пълна липса на всякаков прогноз на инвст. разх на ЕРП, кой ше гарантира развитието на мрежага, явно ще стоим ез ток по правниците.
--------
Коста Стоянов
докога ще се съобразяваме с директиви за зеления преход.
Йорат Гоносоп - това зелено безумия, някои брюкс бюрокр. живеят в някаквазелена илюзия. Не ще предложим излизане от сделката.
Делът на Бъблгария в света 37 млрд. свъл, българия 38 млн., 2,5 млрд. т емисии, около процент от емисиите идват от България. Вредни законопроекти. На ЕС 7% въгл. отпеч.
От енергетиката е 3% на ЕС.
Рамзи Осман
Не съчм съгласен, че в общините има изградени администр центрове. Промените в чл. 22 се вменяват допълнителни задължения. Центрове не са в състояние да организиратсистеми. Без да е минал в комисията за регионалната политика. Дабързаме, но е вярно, колко взалата са запознати с директивите за самоуправлението.
В момента ше натоварих общините.Мжемли
Парламентът да забрави на коляно да се предлага, че министерството...
Иам разрлично мнение във връзкща с мълчаливото съгласие.
Трябва да се произнесе втозисрок.
Не виждам кой е юръстът,к ойто-принуден за 30 дни да отговори.
Ще търсим сметка от този, който не се е проинсесъл.
За определени мощности да бъда въведен, за да се предизвика по-бърза процедура.
Касае средните общини, които не можат да назначт допълнителни специалисти.
Процедура
Иван Минев
България има голям проблем... Пробвил ли е да сложи колар на покрива, строително разрешение, като да строиш соларен парк. Какво лошо в заонопроекта, което облекчава
до 10,8 киловата да е само с уведовление. Купувате един панел и го слаате на терасата.
Коста Стоянов
Свързани със ЗУТ...., не е гледан, не знам поради каква причина.
Да се отвори врата в полето.
ние имаме страхотна административна тежест.
Комитова има голяма административна тежем в ЗУТ, но той е променят, закон за убийство на територията, с горляма административна тежест е първата причина да се откажат инвеститорите от България. Защо държим тежкщи процедури за магистрали, веик мреи - жизно важна питейна вода...
Стойнов -съграсувахте ли с мминистерството на земеделието и с браншовите организации.
Даниел Проданов
Най-мащабната дейност, продължаващкото мадодо безумчно изгражзане на огромни сомарни централи в България. Имам опасение, че с една идея по-селсо ще стане. Много бързо държавата да вземе спешни мерки за тези огромни паркове да бъдат поскледните.
Какво се слручва със земята след като приключат соларите. Тя не е зелена енергия, оставя след себе си пустиня, а може да остави и отрова. Не да опростяваме процедите, а да ограничим изградането им.
Петрова, Възраждане
Загробавнето ....
екотакса ца амномобилите, какво се случва с тоновете материал, който ще останат след живота на соларите.
увеличено участие на частни инвеститори...
скрата разходи за крайните - ускорено изграждане може да повиши мрежови такси.
В морето ускорено, дали това е което искат хората, не стигат в Добрудгжа, а и в морето. В риск рибарство, туризъм.
Вместо да подмомагане проекти, които ...
Даниел Петров - законопроектът е всичко,к оето не беше приет от прословутия законопроект на ЖЕРБ и ДПС за тъй наречените проекти от национално значение, тук е по две, че и по три лобистки...
Не радбрах дали е съграсувано с МЗ и с бранша.
Голяма част от териториите, на които се променя предн са земеделски - пътища, дълги територии за окабеляване, захранване са земеделски.
Предлоожение между пъпрво и второ четене срокът да е дълъг.
Около Мъглиж и заема половината Балкан, спрете да лобирате, хората негодуват. Какво е мнението на животновъдите, които ги изпозлват.
Планове за приоритетни зони. Няма пробем петима министри да се съберат на една бира и да определят.... зеделескка земя или гора.
Таслаков,
за какво се отнася тази директива 2018 за насърчаване използването на енергие от ВИ. Държавата да създаде условия на инвеститори,к оито да изграждат фотоволтаици, няма задължителен характер. указание за биогорива....
ЕРП с основание реват, тег одини мачкаха инвеститори, ЖЕРБ ИТН и ДПС ще им орежат малко крилата. Изключително лобистки и вреден, ще отвори втарите за злоупотреби и вредности.
Красимира Катинчарова, величие
Една вятърна турбина на минимум 500 м от последната точка на регулация. В Хитрово - в ОВОС инфраструк не ... ръоводителя с топли връзки с ПП ДБ,
Не сме съгласни с този
внесен от народни представители, за да няма обществено обсъждане.
Пошлата процедура да променята -...
Стоян Таслаков Възраждане много бързат да го приемат, не е ли сързано с пътуването на Павела Митова и ГЕРБ в лондон.
Такива паркове повече да не се строят и да не се уселснява.
Не в горита и полетата, а на покривите на къщите, трябва да работим по тоза законодателство.
да ги забавяме с обжалване....
Павела
предишно пътуване. Не подкрепях офшорната вятърна енергетика. В момента става въпрос за вкарване на срокове, ако някои държава в ЕС да прецени да има такава енергия.
Таслаков
Никъде не споменах, че става въпрос за вятърна енергия, гузен негонен... Пазарджик - парка в Мъглиш, отидеде междзу Априлци и Сбор едно море от черни инсталации, наистина е страшно.
Често пътувам с региона си. Борили сме се да спрем паркове в Пещеря, между две защитени зони, не успяхме. Намерихме археологически находки, беше пренебрегнато. Няколко фхиляди декара с фотоволтаици. В Калугеро успяхме да забавим 2000 дка гори да бъдат изс
-якани.
не съп против соларната - но тя да е на поририве, а не в горите.
депутат Божанков
----------
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са Делян Добрев и Красен Кръстев (ГЕРБ-СДС) и Павела Митова ("Има такъв народ").
Законопроекта подкрепиха 145 депутати (ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България", "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", шестима депутати от "Демокрация, права и свободи"-ДПС и "Има такъв народ").
Против бяха "Възраждане", "Морал, единство, чест" и "Величие".
Въздържаха се от петима народни представители от "Демокрация, права и свободи"-ДПС и един от ПП-ДБ.
Измененията са насочени към опростяване и намаляване на срокове и административни процедури, като например, за издаване на разрешения за реализирането на инвестиционни проекти за изграждане на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми източници. С това ще се създадат условия за повишаване на производството и потреблението на енергия от такива източници с оглед постигане на национална цел от най-малко 34,48% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия през 2030 г.,, пише в мотивите.
Налице са нови европейски нормативни актове, с които се поставя нова по-висока цел от поне 42,5% дял на възобновяемата енергия в брутното крайно потребление на енергия в Европейския съюз до 2030 г., като нейното изпълнение следва да бъде осигурено от всички държави членки чрез въвеждането на подходящи политики и мерки, пишат в мотивите си вносителите.
От "Възраждане" попитаха защо се бърза с този законопроект, той е минал само през енергийна комисия, но не и през останалите, които имат отношение по него. Още сутринта те поискаха точката да отпадне от дневния ред.
Председателят на „БСП-Обединена левица" Драгомир Стойнев обясни, че вече текат наказателни процедури срещу страната ни. Но попита дали наказателната процедура се прекратява, ако законопроектът бъде приет. Той изрази опасение да не би тези промени да отварят вратичка за по-бърза реализация на т.нар офшорен вятър.
Ремзи Осман от парламентарната група "Демокрация, права и свободи"-ДПС посочи, че се вменяват още задължения на общините, свързани с изграждането на допълнителни центрове, и смята, че те не са в състояние да се справят. Депутатът също отбеляза, че законопроектът не е минал през други комисии, като регионалната, например, защото засяга устройството на територията. Според Осман днес трябва да се отложи разглеждането на законопроекта.
Красимира Катинчарова от "Величие" определи законопроекта като лобистки. По наказателна процедура поради нетранспонирани европейски директиви засега няма да плащаме неустойки, обясни депутатът. И добави, че не е имало и обществено обсъждане.