Романтичният интерес започва в три фази, но първата е част и от деловите отношения. Изглеждате глупаво, ако се объркате
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
"Възхищавам се как се справи", щедро ви хвали колега/колежка след делова среща. Вчера направи комплимент за новата ви дреха. Може би тези любезности са признак за романтичен интерес, и двамата сте необвързани. Радостно потръпвате, защото харесвате колегата/колежката.
Освен това сте сред привържениците на онази школа, която твърди, че не е грешно да имате любовни отношения там, където "си вадите хляба". То си е съвсем логично: шансът да срещнете вашия човек тъкмо на работното място е много по-голям отколкото на всяко друго място. В службата прекарвате поне 8 часа на ден. Такава връзка има и предимства, и недостатъци (Любов с колега - 5 плюса и 5 минуса), но за тях ще мислите после.
Първо проверете дали колегата/колежката наистина проявява романтичен интерес. Важно е, защото ако е така, може да го/я окуражите, щом го/я харесвате. Но ако е просто любезен/а, трябва да отвърнете с учтиво достойнство.
Според психолозите при интелигентните хора има три фази в първоначалното сближаване с партньор, към когото проявяват романтичен интерес: флирт, ухажване, съблазняване. (Забележете - става дума за първоначално сближаване. До създаване на връзка и любов има още много фази.)
Най-сложно е да се разчете първата фаза - флиртът, особено в професионална среда. Защото той може да не показва романтичен интерес, а рутинна любезност.
Ако колегата/колежката прави комплименти и на другите в офиса, значи е просто любезен/а. Може да е от хората, на които това им идва отвътре. Може да е от онези, които съзнателно развиват т.нар. позитивна психология и комуникация - поставили са си за цел да намират какво да харесват у другите и да им го казват, защото безспорно това подобрява отношенията.
Флиртът е тънка интелектуална игра. Участниците използват вербални и невербални сигнали, за да създадат симпатия помежду си. Макар че "флирт" се свързва с любов и секс, той е част и от деловите отношения. Понеже за всекиго е удоволствие да чуе добра дума за себе си, премерените комплименти са нормални. (Как да ги правите можете да прочетете тук.)
Отношенията ви с колегата/колегата може да си останат само това - флирт в делова среда. Но може и да преминат в следваща фаза.
Щом той/тя ви харесва и искате да опитате връзка, трябва правилно да реагирате при флирта, да наблюдавате дали ще настъпи ухажване и добре да прецените ходовете си. Може да са ответни, а може и инициатива да проявите. Без значение дали сте мъж или жена - отдавна не се смята за грешно поведение жената да покаже, че харесва мъжа, и да го окуражи за сближаване. И дори сама елегантно да го ухажва.
Сигурно е обаче, че ако разчетете погрешно знаците на внимание, колегата/колежката ще ви помисли за глупак/глупачка. Не гледайте с премрежен поглед само заради комплимент. Любезният човек може да показва възхищение към колега, за да му е приятно. Но това не значи, че го сваля.
Приемете флирта точно като игра - той/тя иска да ви е приятно, вие демонстрирате, че ви е приятно. Усмихвате се, благодарите, без да се стеснявате, не оспорвате дори откровена лъжа - иначе издавате ниско самочувствие. Даже ако ласкателството е прекалено напудрено, не демонстрирайте досада.
Във флирта има елемент на закачка, събудете чувството си за хумор и връщайте комплиментите.
На този етап е важно да се държите като равностоен партньор и да показвате, че правите разлика между флирт, ухажване и съблазняване в поведението на колегата/колежката и в собственото си поведение.
Флиртът е демонстрация на взаимен интерес, но не е непременно намерение за романтични отношения и секс. Преди да започнете да изпращате сигнали в тази посока, или изчакайте той/тя да мине във фаза "ухажване", или вие самите внимателно влезте в нея, като покажете интерес към него/нея точно като към евентуален любовен партньор и наблюдавате какъв ще е отговорът. От това зависи дали да преминете към третата фаза - съблазняването, когато намеренията вече са недвусмислени.
Тя също е тънка игра, защото предстои да разберете какви точно са намеренията - връзка, мимолетен роман, секс за една нощ. По принцип няма лошо в нито един от трите варианта, щом и двамата сте необвързани, но е добре да сте наясно в какво точно се впускате.
Това винаги е важно, но дваж по-съществено е, когато става дума за колега/колежка, защото грешка в разчитането на намеренията води до усложняване и на служебните отношения.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Наръчник да работите със студени делови колеги
Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи
Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате - от това зависи успехът
Най-подходящото време за смяна на работата е пролетта
С кои жестове и пози може да провалите професионалния успех
7 типа колеги, с които е вредно да се сближавате
С нов шеф сякаш имате нова работа. Как да печелите дивиденти
Ако наистина сте по-умни от шефа, той никога няма да разбере това
Стратегията ПППП за професионален успех
Трикове с малки удоволствия на работа да си подобрявате концентрацията
Заради вградена скромност по-лесно се саморугаете, отколкото се самохвалите. Хватки да се научите