Дългосрочната цел за правителството е да предоставяме на гражданите и бизнеса проактивни услуги, които са автоматизирани, за да се преустанови подаването на заявления от гражданите и бизнеса. Това каза министърът на електронното управление Валентин Мундров пред Консултативния съвет на Информационно-комуникационната общност (ИКТ), информираха от пресцентъра на министерството.
Друго основно намерение на Министерството на електронното управление (МЕУ) е отпадане на пренасянето на хартиени документи между администрациите, което ще повиши значително ефективността, прозрачността и устойчивостта на административните процеси, посочват от министерството.
Най-голямото предизвикателство пред Министерството на електронното управление е, че провежда т.нар. хоризонтални политики и аз много често трябва да вляза в ролята на медиатор, за да бъдат възприети принципите на дигиталната трансформация от другите администрации, каза Валентин Мундров, цитиран в прессъобщението.
В работата си като министър съм ориентиран изцяло към резултати в полза на хората и бизнеса. Именно затова приоритет за мен ще е регулярен и интензивен диалог със сектора, в който да чуя препоръки, забележки и обратна връзка от първо лице, допълни Мундров.
Теми от взаимен интерес бяха повишаването на дигиталната компетенция на гражданите, киберсигурността, обучението на служителите в администрацията, както и защита на системите. Мундров отбеляза, че именно с тази цел възнамерява да въведе в администрацията втори фактор за автентификацията – чрез електронен подпис.
„За съжаление в България 30% от населението е с базови дигитални компетенции, въпреки нарастващия брой ИТ специалисти на глава от населението. Това важи и за държавната администрация, затова съм си поставил за задача да се повиши нивото на дигиталните способности”, каза Мундров.
По време на разговора беше обсъдено и наскоро приетото решение от правителството за дигитализация на документооборота и използване на сигурни, проследими и отчетни системи в публичния сектор. „Министерствата, администрацията на Министерския съвет, както и всички второстепенни разпоредители, преминават към изцяло вътрешен електронен документооборот и издаване на всички административни актове само в електронна форма”, обяви Валентин Мундров.
Той и представителите на ИКТ сектора дискутираха и идеята за създаване на Централен орган за покупки в Министерството на електронното управление. Министър Мундров обясни за ползите от създаването на подобен орган, който ще доведе до значително оптимизиране на разходите за покупки, по-добър контрол и отчетност.
На 19 март т. г. правителството реши да се създаде необходимата организация за въвеждане на изцяло електронен вътрешен оборот на документи в администрациите на органите на изпълнителната власт.