Най-лошата спира на мокро със 17 метра след останалите

В края на зимата швейцарският автомобилен клуб TCS и неговият германски партньор ADAC направиха голямо сравнение на гуми, за да определят най-добрия избор за летния сезон на 2025 г. Двете организации сравниха 17 различни модела с размер 225/40 R18 92Y/W, т.е. гуми, които се срещат на много популярни компактни седани и SUV като Alfa Giulietta, Audi Q3, BMW 1 Series, Hyundai i30, Mercedes A-Class, Opel Astra, Skoda Octavia, Toyota Corolla и Volkswagen Golf. Това бяха и моделите, използвани за тестовете.

За методологията беше даден приоритет на сигурността, екологичният аспект остава важен, но по-малко. По този начин безопасността представлява 70% от резултата (поведение на сухи и мокри пътища, спиране и т.н.), докато екологията - 30% от резултата (разход на гориво, шум, издръжливост или дълголетие). Изразена като процент,

общата оценка определя нивото на производителност на гумата,

както следва: отлично (> 80%), силно препоръчително (> 60%), препоръчително (> 40%), препоръчително с резерви (> 20%) и не се препоръчва (< 20%). Класацията дава точна индикация кои гуми са добри и кои е хубаво да се избягват.

11 гуми бяха оценени като добри или много добри. По отношение на точките Continental SportContact 7 печели с резултат от 74%. Този модел се отличава особено със своята устойчивост на сух (86%) и мокър (76%) асфалт, но не толкова на екологично ниво (62%). Трима конкуренти са много близо до лидера с резултат от 72%. Това са Bidgestone Potenza, Michelin Sport 5 и Goodyear Eagle F1 Asymetric 6, които постигат много добри резултати по отношение на безопасността. Michelin е посочена като най-балансираната гума (съотношение безопасност/екологичност).

Continental SportContact 7 получи най-много точки на теста.
Continental SportContact 7 получи най-много точки на теста.

Седем други гуми също се считат за силно препоръчителни. Това са Vredestein Ultrac Pro, Yokohama Advan Sport V107 и Firestone Firehawk Sport, като последната

се откроява по отношение на икономията на гориво

Останалата част от тази група включва Falken Azenis FK520, Nexen N Fera Sport, Dunlop Sport Maxx RT2 и Toyo Proxes Sport 2.

В долната част на класацията са гуми, които все пак са класифицират като “препоръчителни”. Това са Ceat SportDrive (по-малко ефективна при мокри условия), Kumho Ecsta PS71, Nokian Tyres Powerproof 1 и Giti GitiSport S2, китайски гуми, които са разочароващи на мокро и имат най-ниската дълготрайност в теста.

Двете организации уточняват още, че въпреки че тези четири гуми остават препоръчителни, резултатите им са доста незадоволителни.

Но има и гуми, които определено трябва да се избягват, марки, които са неизвестни и които очевидно би било добре да останат такива.

По този начин Syron Premium Performance получава резултат само от 32%

поради проблемното си поведение дори на суха настилка

Syron Premium Performance не се представят добре нито на сухо, нито на мокро.

Syron Premium Performance не се представят добре нито на сухо, нито на мокро.

Още по-лошо е положението с китайската гума Double Coin DC-100, която трябва категорично да се избягва отново от съображения за безопасност поради нейното ниско представяне по отношение на управление на мокра настилка (17 м повече за спиране при дъжд в сравнение с най-добрата в теста, което е недопустимо).