Възможно е сръбската газова компания "Сърбиягаз" да поеме руската мрежа в България и Румъния. Това заяви генералният директор на компанията Душан Баятович в интервю за сръбската телевизия К1, предаде ТАНЮГ.

"Сърбиягаз може да поеме руската мрежа за продажба на дребно в чужбина или може да се отдаде под наем мрежата за продажба на дребно. Тя остава ваша, приходите остават ваши, но нямате приходи от продажбата на петрол на пазара. Може "Електроенергийна промишленост на Сърбия" да купува петрол и да го преработва тук. Може Сърбиягаз да поеме руската мрежа в България и Румъния", заяви той в коментар за бъдещето на сръбската петролна компания (НИС).

След като на 10 януари службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ добави НИС към списъка със санкции, насочени срещу компанията "Газпромнефт" и Руската федерация, Сърбия получи два пъти по 30 дни отсрочка, като междувременно промени структурата на собствеността в компанията.

Баятович заяви, че е сигурно, че ще последва още една отсрочка на санкциите срещу НИС, тъй като "компанията не е направила нито една грешка и не е купила нито веднъж руски петрол". Според него възможен вариант за бъдещето на НИС е Сърбия да основе агенция, която да контролира дейността на компанията.

"Това, че получихме отсрочка, показва, че има разбиране за позицията на Сърбия и в американската администрация. Съществува разбиране за Сърбия и в руската администрация в края на краищата. Дори разбрах, че е възможно да се осъществи среща между (сръбския президент Александър) Вучич и (американския президент Доналд) Тръмп. Няма да бъде лесна среща. А най-малкият проблем ще бъде НИС", отбеляза той и допълни, че сред по-важните въпроси при евентуална среща между двамата държавни глави ще бъде "странно пресметнатата" митническа ставка за внос от Сърбия в САЩ, която възлиза на 37 процента.

Той подчерта, че е необходимо рафинерията за петрол в Сърбия да продължи да работи и страната трябва да намери начин да купува петрол и да го преработва в петролни деривати.

"Това очевидно трябва да се случи чрез споразумение между Сърбия и Русия", отбеляза още той.