Поръчките за германската промишленост отчитат стагнация през февруари, а януарският спад е преразгледан с известно смекчаване на темпа. Това сочат оповестени днес данни на федералната статистическа служба "Дестатис" (Destatis), предаде БТА по информация на Ройтерс.

Това указва, че спадът в германския промишлен сектор може да е достигнал дъното си, но възстановяването вероятно ще бъде бавно, тъй като се усеща въздействието на митата, обявени от САЩ.

При анкета на Ройтерс анализатори изразиха очаквания за увеличаване на показателя с 3,5 на сто. Нивото на поръчките обаче остана без промяна в сравнение с предходния месец, с отчитане на сезонни и календарни фактори, съобщи федералната статистическа служба в петък.

По-стабилната тримесечна съпоставка показа, че новите поръчки в периода от декември до февруари са били с 1,6 процента по-малко, отколкото през предходните три месеца.

"Ситуацията с поръчките остава мрачна. Американските мита оказват още по-голям натиск върху промишлеността и загубата на работни места вероятно ще продължи", посочва Александър Крюгер, главен икономист в "Хаук Ауфхойзер Лампе приватбанк" (Hauck Aufhaeuser Lampe Privatbank).

Всеобхватните мита, обявени от САЩ, ще нанесат сериозен удар върху германската промишленост, според анализатори. По данни на статистическата служба през 2024 г. САЩ са били най-големият търговски партньор на Германия, като стоките, разменени между двете страни са били на стойност 253 млрд. евро.

Производственият сектор на Германия все пак показа признаци на възстановяване през март, с първото си увеличение на производството от близо две години, показа по-рано тази седмица производственият индекс на мениджърите по доставките (PMI) на "Хамбург камършъл банк" (Hamburg Commercial Bank - HCOB).

В разбивка на данните статистическата служба посочва, че вътрешните поръчки са намалели с 1,2 процента през отчетния месец, докато чуждестранните поръчки са се увеличили с 0,8 процента.

Статистическата служба също така преразгледа спада на новите поръчки през януари до 5,5 на сто вместо обявения по-рано 7,0 на сто. Корекцията се дължи на късното отчитане на данни при производството на метали, машини и оборудване и автомобилната промишленост.