• Това са заглавията на световни медии след началото на търговията на Уолстрийт - това е първата сесия след като късно снощи Тръмп обяви новите мита
  • Това е водещата новина на всички големи медии по света

"Пазарът на акции в САЩ се срива, след като Тръмп обяви световни мита", "Акциите в САЩ се сриват заради опасения от икономически удар от митата на Тръмп", "Сериозен спад на акциите заради митата на Тръмп, които предизвикват глобална търговска война" са само част от заглавията на водещите новини на световни медии като "Файненшъл таймс", "Уолстрийт Джърнъл", "Би Би Си", "Си Ен Ен" след началото на търговията на Уолстрийт. Фондовите пазари се сринаха в четвъртък, след като американският президент Доналд Тръмп обяви исторически мита, пораждайки опасения за рецесия в САЩ и по света.

На Уолстрийт цареше хаос, тъй като американските фондови пазари отвориха за първи път, след като президентът Тръмп разкри по-високи от очакваните мита. За всяка акция, чиято стойност се увеличаваше, десет други падаха.

Основните борсови индекси спаднаха с цели 5,4%, а повече от дузина известни компании отбелязаха двуцифрени загуби, включително HP, Williams Sonoma, Ralph Lauren и Target. Индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 1450 пункта, или 3,4%. Технологично ориентираният Nasdaq, който тласна пазара нагоре през последните години, се срина с 5,8%, воден от големи спадове на Nvidia, Apple и Amazon.com, пише "Уолстрийт Джърнъл".

Щатският долар се плъзна до най-ниското си ниво за годината – знак за безпокойство относно перспективите за растеж и опасения, че потокът от международни инвестиции в страната рязко ще намалее. Очакванията за инфлация се увеличиха.

От началото на днешната търговия досега Илон Мъск (Тесла, Спейс Х) е загубил 11 млрд. долара, Джеф Безос (Амазон)- 14,9 млрд., Марк Зукърбърг (Фейсбук)- 14,8 млрд., Лари Елисън (Оракъл) - 11 млрд.

Nike падна с 12%, а производителят на Jeep – Stellantis – загуби 7%, което отразява очакванията, че бизнесът им ще бъде силно засегнат от високите мита върху страните, в които са изнесли производството си. Stellantis обяви, че временно спира производството в автомобилните си заводи в Мексико и Канада.

Смущенията се разпространиха широко – цените на петрола се понижиха с повече от 6%, а инвеститорите започнаха да продават злато след рязкото му поскъпване през последната година до нови рекорди. Засега обаче трейдърите коментират, че разпродажбите са организирани и въпреки че мащабът на американските мита беше шокиращ, малко инвеститори са изненадани от корекцията на пазарите след значителните печалби през последните две години.

Търговските експерти предупреждават, че митата ще доведат и до повишаване на цените за потребителите, тъй като компаниите няма да могат да поемат по-високите разходи и ще ги прехвърлят върху клиентите, пише "Дейли мейл".

Индексът S&P 500 отвори с понижение от 3,12%, Nasdaq падна с 4,16%, а Dow Jones се понижи с 2,63%. S&P е на път да отбележи най-лошия си ден от две години насам. Надеждите са, че пазарите ще се възстановят в рамките на деня и следващите седмици.

Най-засегнати бяха компаниите, които разчитат на внос, тъй като сега ще бъдат ударени от мита до 54% за евтините стоки от Азия.

„Положителното за инвеститорите може да бъде, че това е само началната точка за преговори с други страни и в крайна сметка митническите ставки ще намалеят", написа Крис Закарели от Northlight Asset Management в бележка до клиентите. „Но засега трейдърите реагират панически и задават въпроси по-късно", добави той.

В четвъртък сутринта министърът на търговията Хауърд Лътник изключи възможността за изключения за определени държави от новите американски мита.

„Не мисля, че думата 'изключение' ще има значение. Не мисля, че има такова нещо", каза Лътник в предаването Squawk Box на CNBC.

Лътник също предупреди, че другите държави ще допуснат грешка, ако отвърнат с ответни мита срещу САЩ.

Тръмп направи своето съобщение за митата в сряда следобед в Розовата градина на Белия дом, като разкри общи мита от 10% – с още по-високи ставки за някои държави. Това включва 34% за Китай, върху вече съществуващо мито от 20%. За Европейския съюз митото ще бъде 20%, което е много повече от очакваното. Митата за Южна Корея ще са 25%, за Япония – 24%, а за Тайван – 32%.

До този момент Уолстрийт вече беше затворил, но фючърсите, свързани с основните американски индекси, веднага се сринаха, тъй като инвеститорите се притесняваха от нарастващата инфлация и икономическите последици.

През нощта световните борси също претърпяха спад заради засилващите се опасения за рецесия. Японският индекс Nikkei се срина с над 3%, докато южнокорейският Kospi се понижи с 1,5%. Основният австралийски индекс спадна с 1,9%, насочвайки се към най-лошия си еднодневен спад от септември насам.

В сряда Тръмп обвини чуждите държави, че „ограбват" Съединените щати. Той обяви базово мито от 10% за всички вносни стоки, което ще влезе в сила от 5 април, като за държави с по-високи мита върху американските стоки ще бъдат наложени още по-високи тарифи.

Тръмп потвърди, че от четвъртък ще бъде наложено 25% мито върху всички вносни автомобили в САЩ.

В отговор на американските мита Обединеното кралство изготви списък от 400 страници с американски продукти, които може да обложи с мита, което според нашия главен политически кореспондент Хенри Зефман е затвърждаване на позицията на Стармър, пише Би Би Си.

Ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен пък нарече митата на Тръмп "сериозен удар по световната икономика" - докато Китай, който е изправен пред 54% ставка, обещава контрамерки.