Unique Estates става официален представител за страната на Christie's International Real Estate
Жилищата, предлагани за продан у нас, вече ще може да бъдат видени от купувачите в над 50 държави
Собствениците на скъпи имоти в България, но също и на произведения на изкуството, бижута, редки мебели и други луксозни стоки вече имат достъп до мрежата на световноизвестната марка Christie's. В сряда първите луксозни имоти у нас - предимно къщи, бяха пуснати на сайта на Christie's International Real Estate и вече могат да бъдат видени от потребителите на веригата в над 50 държави по целия свят, наред със суперлуксозни имоти в Палм Бийч, Флорида, Ню Йорк, Френската Ривиера и другаде.
Онлайн предлагането стана възможно, след като същия ден управляващият партньор на българската компания Unique Estates Весела Илиева сключи договор за партньорство с управляващия директор на Christie's International Real Estate за Европа и Азия Хелена Мойас де Фортън.
Christie's, която е по-известна у нас като аукционна къща, която продава на търгове скъпи произведения на изкуството, е всъщност компания на 258 години.
За последните 5 г. оборотът ѝ е 470 млрд. евро,
а в момента продава над 12 хиляди луксозни имота по целия свят, чиято стойност се изчислява на над 44 млрд. евро.
Сред знаковите сделки на веригата за тази година са например дом на езерото Тахо в САЩ, продаден за рекордните 59 млн. евро, и имот в Палм Бийч, продаден за 142 млн. евро.
Преговорите с Unique Estates са водени продължително време и занапред компанията ще бъде ексклузивен представител на Christie's за България.
“Щастливи сме, че открихме най-добрата фирма за луксозни имоти в България. От известно време следим растящия луксозен сегмент на имотния пазар у вас. В Източна Европа досега имаме представителства в Естония, Чехия, Словакия, Хърватия, Сърбия, Черна гора, Албания и Гърция. Мрежата ни е съставена от 106 партньори в над 50 държави по целия свят, а клиентите ни са над 12 хиляди”, каза след церемонията по подписването Хелена де Фортън.
Според Весела Илиева тепърва ще се тества интересът към купуването на подобни имоти в България, но обичайно към това прибягват или чужденци, които работят в България, или хора от смесени бракове.
“Сега към тези клиенти можем да добавим и българи, които работят и живеят в чужбина от дълго време. Те може и да не познават марката Unique Estates, но със сигурност знаят какво е Christie's”, каза Илиева.
Далеч не всички имоти, които продава Unique Estates, ще се публикуват и в сайта на Christie's. За да влязат в тази селекция, те трябва да отговарят на определени критерии – да са на цена над 1 млн. евро и да изпълняват един дълъг лист с изисквания, каза Светослава Георгиева, управляващ директор на Unique Estates.
Съответно и български купувачи занапред ще имат достъп до огромно количество имоти по целия свят.
“Става дума за клиенти, които знаят какво искат. Ние и досега сме предлагали на такива хора покупки на имот в чужбина
Най-често това са жилища в Дубай, на Френската Ривиера или втори дом в Гърция
Имаме и сделки за продажба на наши съграждани на жилища в престижните зимни курорти като Куршевел например. Обичайно заради това, че децата им учат в чужбина, българи купуват имоти най-често във Виена, Лондон и в Швейцария”, каза още Весела Илиева.
Този сегмент от пазара обхваща само около 2% от имотните сделки, но оборотите са доста високи. Например само Unique Estates за последните 3 г. са продали имоти за над 90 млн. евро, а в най-високия ценови сегмент – жилищата на цена над 800 хил. евро, за последната година имат 30% ръст на продажбите, добави Георгиева.
Интересът в момента е толкова голям, че
1/3 от луксозните имоти се продават, без изобщо купувачите да се пазарят,
а при 15% от сделките цената е дори над тази, посочена в офертата.
В практиката имаме дори случаи, в които се провеждат търгове – ако имотът е уникален и има сериозен интерес към него, клиентите наддават, обясни Весела Илиева.
Партньорството с Christie's дава уникален шанс за първи път българи да могат да предлагат директно на търгове и произведения на изкуството.
“Обикновено това е свързано с продажбата на луксозни жилища или с наследяването им. Когато примерно внуците влязат в такъв дом, те рядко имат представа каква е стойността на вещите, които са притежавали предците им. Затова Christie's имат опитни оценители, които разглеждат вещите и ако има нещо наистина ценно, го предлагат на търг”, каза още Илиева.
И обясни, че тази схема ще работи и в България, дори предлагането на картини, музикални инструменти, бижута или редки мебели да не е свързано точно с имотна сделка.
Скъпите вещи, които някой в България иска да предложи на търг, ще бъдат първо снимани и описвани подробно. Оценителският екип на Christie's за България ще бъде в Лондон и тази информация ще бъде пращана там. Ако преценят, че вещта има стойност, тя се опакова, застрахова и изпраща на аукционната къща за продажба.
Според Илиева Unique Estates и досега е извършвала тази услуга, но само два пъти – веднъж за цигулка и веднъж за картина.
Дискретността в такива случаи е основен принцип. Аукционната къща Christie's държи световния рекорд за най-голяма аукционна продажба в историята с колекцията Visionary: The Paul Allen Collection, продадена за 1,61 млрд. евро. Както и за най-скъпо бижу - 17,61-каратовия син диамант Bleu Royal, продаден за 41,69 млн. долара.