Промените, които финансовото министерство готви, за да напълни бюджета до 3% дефицит, ще влязат в заключителните разпоредби на Закона за бюджета, но разговорите по тях още продължават

Промени в четири данъчни закона бяха приети от правителството и влизат в парламента за гласуване.

Една от промените се отнася за родители, които живеят без брак - на тях също се дава право да да ползват намаление на дължимия данък. Едновременно с това се затяга контролът по ползването на бонусите. Целта на поправката е да се пресече практиката облекчения да ползват родители, без да имат такива права, защото това ощетява основно детето, а след това и хазната. Поправките предвиждат

сумите от неправомерно ползване на отстъпките да бъдат възстановявани

от получателите  им.

Хартиените ваучери, с които освен храна може да се плащат и битови сметки, вече остават и извън закона, след като от юли станаха електронни.

Финансовото министерство предлага още да се запази механизмът, при който на компаниите се преотстъпва корпоративният данък на компании, които работят в общини с по-висока безработица от средната за страната. Срокът за ползване на облекченията се удължава до 1 януари 2030 г.

С поправка в Закона за ДДС се променя прагът - малките фирми да се регистрират, след като оборотът им надхвърли 166 000 лв.   Промяна в Закона за акцизите пък предвижда

да има лимит за количествата цигари със стари бандероли

Мотивът е, че търговците се презапасяват с количества при очаквано повишение на налога. Тази практика обаче създала възможност за недобросъвестно поведение и пропуснати ползи от приходи от акциз.

 В мотивите се уточнява, че предложената промяна няма да затрудни операторите, тъй като във всеки момент те ще разполагат с толкова необлепени бандероли, колкото са били използваните в последните три месеца. 

Предлагат се и промени в режима за освобождаване на международни пощенски пратки.  Спедитори ще докладват в срок от 5 работни дни за такива, които съдържат акцизни стоки в търговски количества.

Съществените редакции за промени в облагането ще бъдат записани в Закона за бюджета като преходни и заключителни разпоредби. Чрез тях  трябва да влязат в хазната допълнителни 9 млрд. лв., за да  успее служебният финансов министър Людмила Петкова да свие бюджетния дефицит до 3%, колкото е критерият  за влизане в еврозоната.

Прогнозата е, че ще се предложи връщането на всички данъчни ставки по ДДС на 20%, най-вероятно без тази за хляба, която ще остане нула. От това се очакват допълнителни приходи от 400 млн. лева.

 Друга предвидена мярка е данъчна амнистия за неплатени и недекларирани доходи. Тя ще е еднократна - на тези, които обявят сума, няма да се слагат лихви и глоби. За физически лица обаче

данъкът ще е по-висок - 15 или 20%

върху обявените доходи. На амнистията се разчита да осигури най-много пари за бюджета - над 4 млрд. лв.

Вдигане на акцизите за цигарите накуп от 1 януари 2025 г. със стъпката за догодина и за 2026-а е друго предложение за повече приходи.

Ще се вдига и облагането за хазарта, а  концесионните такси ще бъдат заменени от данък върху добива. Все още не е ясна съдбата на идеята за облагане на свръхпечалбите на банките - за нея подкрепа са дали само част от парламентарните партии.

Ще се предложи и увеличението на заплатите на военни, полицаи и учители да бъде направено постепенно, а не наведнъж. Така на бюджета ще бъдат спестени догодина около 1 млрд. лв.

От финансовото министерство уточняват, че разговорите с тях за пакети от приходни мерки продължават.