Смята се, че ако не сме в Шенген губим от половин до един процент от брутния си вътрешен продукт. Говорим за цифри от порядъка на милиард лева загуби на година. Това коментира Филип Гунев, бивш зам.-министър на вътрешните работи, пред Нова нюз. 

В петък Австрия даде позволение България да влезе в сухопътния Шенген, но окончателното решение ще бъде взето на 12 декември.

"Според мен влизането ни е сигурно, защото миналата година и Нидерналандия одобри цялостното ни влизане. По думите му те вече имат едно такова решение и сегашното правителство вече щеше да е дало сигнал, че нещо не е окей, ако имаха проблем с влизането на България", коментира той.

"Готови сме да се възползваме от Шенген. МВР винаги е било в готовност, защото непрекъснато преминава през най-различни проверки дали се изпълняват всички изисквания за сигурност по границите. Сега въпросът е другите министерства до каква степен са готови".

"Другият аспект за техническата готовност е, че когато вече имаме вътрешни граници, ще имаме нов вид вътрешни граници. Едната ще е с Гърция, където няма да има никакъв контрол на самото КПП. Там ще трябва да се прави допълнителен контрол. Например в 30-километровата зона между Кулата и по магистрала "Струма" полицията ще има право да спира и да прави проверки", обясни Гунев.

"Другият тип вътрешен контрол е този на границата с Румъния. Там ще продължи някаква форма на олекотен граничен контрол. На случаен принцип ще се прави и няма да имат право да правят 100% контрол", коментира той и обясни, че този тип проверки ще бъдат новото нормално. По думите му в момента повече от 10 европейски държави имат този тип контрол.