Този човек може да ви свърши много работа. А ако ви предложат тази позиция, приемете

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Лидия се хвали, че е станала лична асистентка на шефката си. Ще се пръсне от гордост. А Деси едва се сдържа да не свие презрително устни.

Такава позиция в компаниите - личен асистент на шефа, на неосведомените им изглежда, че е на секретарка, която се нарича по някакъв по-интересен начин. Нищо подобно - модерното име на секретарката е офис мениджър. А личният асистент е важен човек, който може да ви помогне да си свършите работата с директора на вашата или на партньорската фирма. Това е и позиция, която може да бъде трамплин за израстване в кариерата, ако случите на професионално управлявана компания и на добър шеф.

Много ще сбъркате, ако се отнесете пренебрежително към личния асистент. Той е
най-близо до началника. Организира програмата и пътуванията му, следи кореспонденцията и документите, отговаря на телефона му, присъства на срещите му, изпълнява специални поръчения, често свързани и с личния му живот.

Така че е човек, отлично осведомен за случващото се на върха на компанията. Ако работите в нея, може да ви "вкара" при шефа, да придвижи по-бързо писмо, което искате да бъде подписано, да ви даде информация.

Не очаквайте обаче да клюкарства - дискретността е основна точка в служебната му характеристика.

Дясната ръка на директора ще ви помогне и ако искате среща в партньорска компания. Дори може да го замести, защото много често мениджърът му е прехвърлил правомощия да го представлява и дори да взема решения в определени случаи. Така си освобождава време за важните дела и за стратегическо мислене.

Като ви се отвори възможност, не се колебайте да станете личен асистент, особено в началото на кариерата си. Ще натрупате безценен професионален опит. От малко други позиции бихте имали достъп до срещи на високо мениджърско ниво. Помислете колко много ще научите само като слушате какво си говорят на съвещание големите началници в компанията или как водят междуфирмени преговори.

Има не една и две истории на лични асистенти, които са станали директори в компанията, било по предложение на шефа си, било защото са забелязани от неговите шефове. Или пък са получили предложение от мениджъра на партньорска фирма, на когото са направили отлично впечатление.

Понеже личният асистент е изключително доверен човек, обикновено получава и специална заплата.
Изчислението е просто - като сметне колко ценно време може да му спести този помощник, шефът не се стиска за парите, за да успее да намери наистина квалифициран специалист и качествен човек.

----- Рискът си струва

Историята на Анди Джаси, главния изпълнителен директор на "Амазон", който пое поста, след като Джеф Безос се оттегли през 2021 г., е много интересна.

Анди постъпва в компанията през 1997 г. като маркетинг мениджър. Тогава е на 29, току-що завършил магистратура по бизнес администрация в Харвардското бизнес училище. Пет години по-късно е поканен да бъде нещо като асистент и съветник в сянка на Безос по въпросите на персонала, да участва във всичките му срещи. Няколко колеги на Анди го предупреждават да не приема подобна неясна длъжност. Той мисли, анализира, концентрира се върху възможните положителни страни, отчита рисковете. В крайна сметка приема.

"Реших да пробваме няколко месеца. А ако не се получи, винаги мога да опитам нещо друго. Но това беше просто невероятно изживяване", разказва Анди Джаси.

На този пост той успява да научи много от Джеф Безос, да подобри лидерските си умения и в резултат да се издигне до вицепрезидент и до главен изпълнителен директор на огромната компания.

Затова неговият най-добър съвет за успешна кариера е да имате положително отношение към работата и да проявявате ентусиазъм. "Тайната да напредвате в професията си не е да усвоявате нещата най-бързо или да сте най-умният в стаята, а да имате позитивна нагласа", твърди той.

"Голяма част от това колко добре се справяте, особено през 20-те си години, е свързана с отношението ви работата", обяснява Анди Джаси.

Ентусиазмът пък ще ви позволи да се възползвате от различни възможности, да се чувствате по-уверени, да излизате от зоната си на комфорт и да вярвате, че можете да се справите с всички предизвикателства.

Според главния изпълнителен директор на "Амазон" положително отношение означава не само да работите добре в екип и да спазвате крайните срокове, но и да можете да отговорите уверено с "да" на въпроси като "Работите ли здраво", "Вършите ли повече, отколкото говорите", "Правите ли това, което сте казали, че ще направите".

"Тази стратегия за успешна кариера е толкова проста и въпреки това често бива пренебрегвана - смята той. - Ще се изненадате колко рядко хората имат положително отношение в такъв смисъл. А аз мисля, че то е много важно. Има толкова много неща, които не можете да контролирате в работата си. Можете обаче да контролирате нагласата си."

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Комплиментът - истината, не цялата истина

И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

Как да работите с шеф микромениджър, за да напредвате в кариерата

Ефективни техники срещу колега клюкар

5 начина да се вдъхновите за професионален успех през 2025

Уважението подобрява отношението - какво да не пропуснете в последния работен ден

Признаци, че работохолизмът може да взриви живота ви, се хващат по празници

Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата

Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията

Защо да не блестите пред неуверен шеф

Когато колега си приписва чужди заслуги