През тази година обаче не се очакват значителни колебания в котировките
Горивата поскъпват отново и в началото на новата година дизелът стигна 2,60 лева в част от големите вериги бензиностанции. Масовият бензин А-95 е с 2-3 ст. по-евтин. При по-малките търговци на горива цените са с 10 до 15 ст. по-ниски от тези при големите.
Цените са най-високи от 4 месеца, а в сравнение с ноември и декември на 2024-а покачването е с близо 10 ст. Причината е в котировките на петрола, които се задържаха над 75 долара. Въпреки поскъпването у нас България е с най-ниски цени на горивата в цяла Европа. Близки до нашите котировки са тези в Малта - 2,62 лв. В Румъния, Полша и Литва бензинът е с 20 ст. по-скъп. Най-високи цени има традиционно в Нидерландия, където бензинът е 4 лева, а дизелът - 3,55 лева. Южната ни съседка Гъръция също се нарежда в челните редици по скъпотия - литър там е между 3,08 и 3,50 лева.
Според анализатори през тази година не се очакват големи сътресения на пазара. Цените на петрола вероятно ще бъдат ограничени до около 70 долара за барел през 2025 г., тъй като се очаква слабо търсене от Китай и нарастващо предлагане в света, сочи анкета на Ройтерс.
Тя е направена сред 31 икономисти и анализатори, които прогнозират, че средната цена на сорта “Брент” ще бъде 74,33 долара през 2025 г. През миналата година например имаше котировки и от близо 80 долара. Това означава, че горивата ще се движат в диапазона между 2,50 и 2,60 лева за литър, ако очакванията се сбъднат.
Според повечето експерти ще има излишък на петролния пазар. JPMorgan прогнозира, че предлагането ще изпревари търсенето с около 1,2 млн. барела дневно. Това ограничавало възможностите на страните производителки от ОПЕК+ да повишат добива. По тази причина вероятно ограниченията за количествата няма да бъдат премахнати до четвъртото тримесечие на 2025 г.
Световното търсене на петрол щяло да нарасне с между 0,4 и 1,3 млн. барела дневно, сочат резултатите от допитването. ОПЕК прогнозира, че ръстът през 2025 г. ще достигне 1,45 млн. барела.
Пазарите се готвят и за значителни промени при встъпването на Доналд Тръмп като президент на САЩ на 20 януари. Засилени мерки срещу износа на петрол от Иран например може да вдигнат цените в краткосрочен план.