Контролната институция ще влиза при отговорни за безводието, ще провери обществени поръчки в министерства и общини
337 финансови проверки планира за тази година Сметната палата. Тя одитира годишните финансови отчети на бюджетните организации и на всички общини с бюджет над 10 млн. лв., както и по-малки населени места, ако прецени.
Одиторите ще проверят дали е спазен закона при провеждането на обществените поръчки в Министерството на отбраната и Министерството на правосъдието, а също и как Министерството на културата управлява публичните пари. Под лупата на проверките ще влязат 5 общини, 4 регионални здравни инспекции и средни училища. Първият е на възлагането и изпълнението на общински концесии на общините Благоевград, Пловдив, Раднево, Сандански и Сливен. Вторият е на управлението на публичните средства и дейности на регионалните здравни инспекции в Кърджали, Перник, Сливен и Хасково. Третата група одити с обща тема е на делегираните от държавата дейности в средни училища във Варна, Разград, Силистра, Габрово, Търговище, Русе, Плевен, Монтана, Враца. Ще бъде извършен одит за съответствие на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски", гр. Долна Митрополия.
Ще бъде одитирано изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост. Ще бъде извършен одит за това как се осигурява достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване предвид голямата обществена значимост на проблема. Около 3% от населението в България през последните години живее в режим на водоснабдяване поради недостиг на вода, същевременно загубите на вода поради амортизираната водоснабдителна мрежа са около 60%.
Сметната палата ще изследва и доколко ефективен контрол упражняват органите на МВР и какъв е приносът на Фонда за безопасност на движението за повишаване на пътната безопасност. Мотиви за одита са високият брой на жертвите на пътно-транспортни произшествия (ПТП) и пострадалите лица у нас, както и новите цели и препоръки на ЕС за намаляване на смъртните случаи и тежките наранявания. Ще бъде проверено и как се изразходват събраните средствата от глоби, дарения и др. в специално създадения фонд за безопасност на движението към министъра на вътрешните работи.
Предстои проверка на ефективността на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. като диабет, сърдечно-съдови заболявания, хронични респираторни заболявания и рак. По данни от НСИ, през 2023 г. най-голям брой у нас са починалите от болести на кръвообращението и на второ място - от новообразувания.
Одит ще има и на мерките за насърчаване на младежите към физическа активност и спорт заради ниските нива на тази активност, отразяваща се на здравословно им състояние, както и недостатъчната ресурсна осигуреност на част от училищата в страната за часове по физическо възпитание и спортни дейности.
Т.нар. специфичните одити ще бъдат 10. Сред тях е одит на дейността на министъра на регионалното развитие и благоустройството по упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. Търговските дружества с 50 и над 50 на сто държавно участие са 11, а според финансовия отчет на МРРБ за 2023 г. стойността на дялове, акции и други ценни книжа възлизат на над 1,25 млрд. лв., със загуби от 8,7 млн. лв. спрямо 2022 г.
Ще се търси отговор на въпроса добър мениджър на публичните пари ли е Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина" ЕАД - лечебно заведение с висока обществена значимост на дейността и управлението, един от лидерите сред кардиологичните и кардиохирургични центрове в България и единствената болница у нас с лиценз за сърдечни трансплантации.
Одитори ще влязат в „Национална спортна база" ЕАД, „Ученически отдих и спорт" ЕАД и „Студентски столове и общежития" ЕАД. „Национална спортна база" ЕАД стопанисва 24 спортни обекти в страната, както и имоти, отдадени изцяло и дългосрочно срещу наем и инвестиции. През последните две приключили финансови години дружеството отчита загуби с ръст от 74 на сто. „Ученически отдих и спорт" ЕАД управлява 143 имота, а от края на 2022 г. до края на 2023 г. има увеличение на загубите с 217 процента.
Одиторите на Горица Грънчарова са направили програмата си за тази година в зависимост от повишен обществен интерес, икономическа и социална значимост на обекти, теми и области, размер на публичния ресурс, промени в правната рамка, информация за несъответствие, сигнали от трети страни, обществени поръчки, възложени при липса на конкуренция, резултати от предходни одити или неизпълнени препоръки.
Предстоят и задължителните одити, каквито са тези по отчетите за изпълнението на държавния бюджет на Република България, на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, на бюджетните разходи на Българската народна банка и тяхното управление, а по Закона за политическите партии - на финансовата дейност и управлението на предоставеното имущество на политическите партии.