Общите покупки на инвестиционно злато се покачиха с 25 на сто, достигайки четиригодишен връх от 1180 тона, до голяма степен подхранвани от борсово търгувани фондове за злато.
По подобен начин търсенето на златни кюлчета и монети остана стабилно, повдигнато от силното търсене от страна на потребителите в Китай и Индия.Това обяви в най-новия си годишен доклад Световният съвет по златото (World Gold Council), предаде Си Ен Би Си, цитирана от БТА.
"Китайските инвеститори се сблъскаха с недостиг на алтернативни активи, в които да инвестират", се посочва в доклада, като се подчертава, че комбинация от вътрешна икономическа несигурност, постоянна нестабилност на пазара на акции и рекордно ниска доходност на държавни облигации тласка местните инвеститори към златото.
В Индия търсенето на злато нарасна, след като правителството намали митата за вноса му от 15 на 6 на сто през юли, отбеляза Световният съвет по златото.
Търсенето на инвестиционно злато също нарасна на всички пазари от държавите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), като Сингапур, Индонезия, Малайзия и Тайланд отчитат двуцифрено увеличение на годишна база.
Извънборсовите покупки останаха стабилни миналата година, като търсенето на злато отразява желанието на лицата, разполагащи с много високи доходи, да се предпазят от геополитически и икономически рискове, обясняват експертите. Извънборсовите покупки се извършват директно между две страни, за разлика от търговията, извършвана на борси.
Търсенето от страна на бижутерията все още е слабо
Търсенето на злато за изработка на бижутата, което беше подложено на натиск от по-високите цени, спадна с 11 на сто през 2024 г. на годишна база.
Търсенето на златни бижута вероятно ще остане слабо през настоящата година, след като покупателната способност на потребителите остава намалена поради по-високите цени и слабия икономически растеж, коментираха анализаторите на Световния съвет по златото.
Цените на благородния метал се повишиха, като цените достигнаха 40 рекорден връх миналата година и продължават да поставят нови ценови максимуми и през настоящата година.
Фючърсите на златото, търгувани днес на Нюйоркската стокова борса, се повишиха до 2875,8 долара за тройунция, показват данни на компанията за финансови услуги "ФактСет" (FactSet).
"През 2025 г. очакваме централните банки да останат водещи по отношение на търсенето, а инвеститорите в борсово търгувани фондове за злато да се присъединят към засиленото търсене, особено ако видим по-ниски, макар и колебаещи се лихвени проценти", заяви Луиз Стрийт старши пазарен анализатор на Световния съвет по златото.
Търсенето на злато в световен мащаб достигна рекорден връх през 2024 г. на фона на продължаващите покупки от страна на централните банки и ръст на инвестициите в благородния метал. Това обяви в най-новия си годишен доклад Световният съвет по златото (World Gold Council), предаде Си Ен Би Си.
Общите покупки на злато, в това число извънборсовите сделки, достигнаха 4974 тона през миналата година спрямо 4899 тона през 2023 година.
"През 2024 г. глобалното търсене на злато се покачи до нов тримесечен връх и рекорден годишен обем, тласнато от повишената геополитическа и икономическа несигурност", обясняват експертите на Световни съвет по златото.
Апетитът на централните банки към златото остава "ненаситен", отчита организацията и допълва, че (търсенето на благородния метал) е достигнал "исторически стойности", поддържайки силен темп на покупки, надхвърлящи 1000 тона за трета поредна година. Националната банка на Полша е водещ нетен купувач сред централните банки миналата година, добавяйки 90 тона към своите резерви.
Централната банка на Турция, която увеличи златните си резерви със 75 тона, е вторият най-голям нетен купувач на злато сред централните банки. Централната банка на Индия е на трето място, като е извършвала покупки през всеки месец на 2024 г., с изключение на декември.