Още падат сажди от мазута, който горихме при кризата през 2009 г., каза премиерът

В четвъртък се случиха две ключови събития в газовия сектор.

В 12,06 ч в Гранитната зала на Министерския съвет бе подписано окончателното инвестиционно решение за изграждането на гръцката газова връзка, което означава, че тя ще се строи.

А преди това бе оповестено, че се създава работна група между България и ЕК за регионалнен газов хъб, която да подкрепи развитието на търговска концепция, бизнес и финансов план за него. Хъбът дори вече си има име - “Балкан”.

Подписи под окончателното инвестиционно решение за интерконектора сложиха акционерите в проектната компания Ай Си Джи Би - Българският енергиен холдинг и “Посейдон”, които държат по 50% в нея.

А в самата “Посейдон” дяловете са на гръцката DEPA и италианската Edison.

“Днес не подписваме меморандум, надежди или пожелания. Имаме срок 2018 г. да трансферираме газ”, заяви премиерът Бойко Борисов след подписването.

Той каза, че никой не е вярвал, че тръбата между България и Гърция ще се построи. И благодари на гръцкия премиер Алексис Ципрас, с когото преди 2 месеца си стиснали ръката в Брюксел, че ще накарат министрите и компаниите да стартират изграждане на газовата тръба. “Днес това е факт.

Освен министрите

тук е и братът

на Алексис

За да има и той (гръцкият премиер - б. р.) своето физическо присъствие, се надявам скоро да го видя в България”, каза Борисов.

По-късно “24 часа” научи, че името на брата е Джордж и е главен секретар в Министерството на външните работи.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че строителството на конектора ще започне през октомври 2016 г., а търговската му експлоатация се планира в средата на 2018 г. и ще струва към 220 млн. евро.

Гръцкият ѝ колега Панос Скурлетис заяви, че този ден е важен за Гърция, за България и за цяла Европа, и подчерта, че страната му също се стреми да е газов хъб.

Борисов благодари на държавния секретар на САЩ Джон Кери. “При посещението му тук на моята карта на преносната мрежа на региона, си стиснахме ръцете, че България няма да бъде изолирана.” Обърна се с благодарност и към председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Премиерът припомни как преди половин година от Анкара “бяхме заклеймени, че България ще загуби всичко, тогава го каза руският президент. Благодарение на нашите партньори - ЕК, САЩ, приятелска Гърция, и, разбира се, на нашата много умерена и балансирана позиция, включително и към Русия, имаме шанс да имаме много добър газоразпределителен център “Балкан”.

Вицепремиерът Томислав Дончев пък съобщи, че до пролетта на 2016 г. ще бъдат изчистени всички въпроси с правната рамка, финансирането, трасетата на хъба. И през май в София ще се състои инвеститорска конференция, на която да бъдат поканени потенциални кандидати да участват в проекта.

Премиерът Борисов заяви, че голямата му гордост е, че при интерконектора не става дума само за 3 млрд. куб. м газ, “Те са ни необходими, за да си отдъхнем, че ако някой се ядоса и спре кранчето за Украйна, ние няма да изпаднем в състоянието, в което като кмет на София изпаднах - да гледам как градът изстина в най-големия студ. И ако не беше тогава мазутът от старите котли, (припомня газовата криза през 2009 г.- б.р.) не знам как щяхме да изкараме зимата. Още падат сажди от небето, колко мазут изгорихме тогава.

Той заяви, по тръбата от Гърция може да се достигне до транспортиране на 10 млрд. куб. м газ, а целта била 20 млрд. “Всички имаме интерес това да се случи”, заключи премиерът.