При влизането ни в ЕС, когато границата с южната ни съседка на практика падна, хиляди нашенци окупираха реките там и откриха, че те са много богати за разлика от ошушканите наши водоеми.
Гърците предпочитат морска риба и въобще не се интересуват от шарани, щуки, мрени и речни кефали. Освен това водните обитатели на юг от нас са доста по-непредпазливи и лесни за улов, тъй като не са изградили защитни инстинкти срещу мрежи, бомби, токове и всякакви други бракониерски трикове.
След офанзивата на българите от Гърция най-напред дойдоха предупреждения да не се лови без мярка и да не се замърсяват реките още на граничните пунктове. След това властите започнаха да отнемат част от улова, ако нормата е надвишена.
До есента съседите ни не бяха въвеждали ограничения за риболов в тези райони. Сега заради нашенци е забранен уловът по реките северно от Ксанти, на големи участъци от Места и Струма на територията на Драма, както и в зарибени водоеми в двата окръга. За това има табели и на български.
"Получавали сме многократно писма и неофициални предупреждения от гръцките власти, че районът се замърсява и се лови много над добрите норми за любителския риболов, особено около Драма." Това каза комисар Тодор Георгиев, който бе шеф на регионална дирекция "Гранична полиция" в Смолян допреди 3 месеца.
През лятото на миналата година на граничните пунктове се въведe изискване рибата, наловена в гръцките реки и водоеми, да се пренася в хладилна чанта, тъй като имало случаи, когато рибарите я карат направо в багажниците.
В южната ни съседка по принцип няма риболовни билети и забрани за риболов. Глобяват, и то сериозно, ако запалиш огън, както и ако правиш лагер на нерегламентирани места.
Гръцки контролни органи и екоорганизации обаче намерили по реките заредени мрежи, грипове и други забранени за улов приспособления. Имало и безразборно изхвърляни боклуци - опаковки от храни, консерви и други продукти с български надписи, по местата за къмпингуване или направо по бреговете на реките. Така се стига и до първите забрани.
"Заслужавахме си го, сред нас има много некоректни въдичари. Виждал съм какви ли не способи, които са забранени у нас, да се прилагат по гръцките реки - мрежи, серкмета, дори бомби. Това не е нормално. Ако гърците дойдат дори шишарките ни да берат, пак ще реагираме", казва смолянският рибар Петър Динев.
Той си спомня как миналата година в периода, когато у нас риболовът бе забранен, реката над Ксанти станала буквално черна от българи. Заради офанзивата напоследък в южната ни съседка се говори, че 30% от рибните й запаси са изловени и е застрашена популацията на хиляди видове птици, които се хранят с рибата.
Сега Динев, който е заклет рибар, ходи надолу към морето, където няма забрана. В Егейско море има над 500 вида риби. За любителите с въдица от брега на морето не се изисква разрешително, стига да не се използват способи като ловене с мрежи и бомби. Не може да се хваща риба и в съседство с развъдник. Всеки рибар има правото на не повече от 5 кг на ден.
Това правило обаче не се спазва от българите. "Хващам прясна риба от морето за семейството си, тя не е за фризера", усмихва се Ставрос от Керамоти и недоумява защо хората край него пълнят цели кофи.
За улов с харпун или лодка се издава поименно разрешително от пристанищната служба. За него са необходими лична карта и таксова марка от 20 евро.
Разрешителното важи за две години за цяла Гърция, но когато обаче рибарят отива от един район на страната в друг, трябва да заверява билета си на местното пристанище.
Гръцките власти обаче не гледат с добро око на нашенци по пристанищата. В любимото за българите пристанище в Керамоти например, откъдето тръгват фериботите за Тасос, е забранено хвърлянето на въдици. Причината е, че дъното било осеяно с корди.
За по-удобно някои от хората дори се катерели по съдовете за промишлен риболов. По правило около тези кораби на пристанищата може да се хване доста, понеже при чистене на мрежите от дневния улов местните изхвърлят дребни и мъртви екземпляри, които привличат едрите. Засега полицията само предупреждава българските видичари и не съставя актове.
Нашенец хвърля серкме пред полицейска патрулка
Риболовът по реките и водоемите в най-източната част на Гърция до границите с България и Турция и досега е изключително либерален.
"У нас няма орган, който да следи за режима на въдичарство, тъй като такъв режим за любители в сладководните ни територии не съществува", коментираха от община Тригоно.
Затова любима територия за нашите въдичари от пограничните райони е долното течение на Арда преди вливането й в Марица на турска територия.
"Забрана за хващане на риба няма дори през размножителния период. Това ни устройва идеално, можем да ловим през цялата година", разказаха рибари.
Миналото лято в разлятата до село Кастанес р. Арда мъж със серкме цял ден ловеше риба пред погледа на стотици посетители на увеселителен парк. Той дори не трепна, когато през брода на реката мина полицейска патрулка.