Пет големи търговци на ток застанаха на изхода на АЕЦ за цели 6 месеца. Те спечелиха електроенергията на "Козлодуй" за вътрешния пазар, играейки на последния търг с високи цени.
Така петимата играчи с 8 свои фирми вдигнаха цената на тока за своите клиенти.
От това АЕЦ е много щастлива, бесни са останалите извън борда търговци за еленергия, а голямата индустрия, която пазарува на свободния пазар, дори вече поиска анулирането на търга на АЕЦ.
Как извънредно поскъпна токът на големите предприятия?
Поредният търг за продажба на ток на атомната централа за вътрешния пазар бе обявен на 6 декември за 250 мегавата с цена от 69 лв. за мегаватчас за първото полугодие на 2012 г.
Шефът на "Козлодуй" Александър Николов казва, че в предишния шестмесечен период централата продава на вътрешен пазар на търговци на усреднена цена от 68,70 лв., така че са вдигнали с 30 ст. минималния праг на търга. По неофициална информация за тока наддават 17 фирми.
Изненадата е, че 8 търговци обявяват цени с близо 2-3 лв. над минималната и печелят.
Кои са те? И защо пишем, че са пет големи?
Една от компаниите, които печелят, е "Ател България". Справка в ДАКСИ показва, че едноличен собственик на тази компания е швейцарската "Алпик Сентър Юръп".
Следват "АВВ Електрифициране", коятое със собственик Бистра Стилиянова Акова и "Енерджи маркет", сред чиито управляващи е Илко Стилиянов Аков. Търговците на ток казват, че двете фирми се свързват с бизнесмена Борислав Лоринков.
Друга двойка фирми е на Румяна Георгиева, която е сред дългогодишните търговци на еленергия. Това са "Енерджи МТ" и "Си енерджи груп".
Третата двойка фирми е "Енергийна финансова група" и "Аркадия сървисис". В първата съдружници са Богомил Манчев и Николай Вузев, а втората е на Александър Николаев Вузев и на Владимир Манолов. В управлението на фирмата е и Николай Вузев.
Последната фирма, която ще взема ток от атомната централа след този кръг, е "ДАНС енерджи".
Шефът на АЕЦ потвърди, че това са фирмите, които ще купуват тока.
Търговци, които са се класирали, казват, че са дали високи цени, тъй като на търг да обявени само 250 мегавата, при вътрешен свободен пазар от около 550 мегавата. Още от обявлението е станало ясно, че се очертава сериозен дефицит от електроенергия.
Ние имаме клиенти и не можем да рискуваме да ги оставим без ток, каза Вузев. Същото заяви и изпълнителният директор на "Енерджи маркет" Светослав Георгиев.
Извън класацията остават търговските фирми на Е.он, ЕВН, ЧЕЗ, традиционни играчи на пазара като "Енемона", както и "Енерджи съплай" на Соня Кадиева.
Контрата - Владимир Дичев, директор на "ЧЕЗ трайд" попита защо, ако "Козлодуй" е искала по-висока цена на електроенергията още в началото не е обявила по-висока първоначална.
Търговци дори се усъмниха, че някои от конкурентите им, които са спечелили търга, имат клиенти. Ако това е така, то на жиците от "Козлодуй" до крайния клиент ще се накачи и още един посредник. Думата "спекулация" не е лоша, но на такъв малък пазар като българския едва ли е целесъобразна.
Според други търговци, които обаче искат да останат в анонимност, връщала се ситуацията от 2008 г., когато цените пак са били високи, и виждат причината в малкото търговци, които са пазарували от "Козлодуй". Някои от компаниите, които останаха извън класацията, се съмняват, че има договорка между спечелилите търговци.
Могат да се носят всякакви слухове, каза Светослав Георгиев от "Енерджи маркет". Според него миналата година електроенергията в региона е поскъпнала много. Стигала е до 150 евро на мегаватчас. Нормално била с 10-15 евро по-висока от тази на свободния пазар в България.
По същата логика можем да реагираме защо ЧЕЗ, Е.он и ЕВН взеха тока в предишни периоди. Истината е, че дадохме добра цена и спечелихме. Не виждам как по-прозрачно може да бъде. На въпрос имат ли крайни клиенти, Георгиев от "Енерджи маркет" отговори: от 6 години сме на пазара, трябва да имаме.
От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори вече изпратиха до медиите становище, че това е спекулативно поскъпване на електроенергията за свободния пазар. Според тях причината е лошо организираният търг на централата, която доставя 80% от еленергията за свободния пазар вътре в страната.
От федерацията искат анулирането на търга. И ако това не стане, предричат влошаване на бизнес средата в период на рецесия и дори фалит на фирми.
“А защо предимно ние да доставяме еленергия за вътрешния пазар”, контрира шефът на АЕЦ Александър Николов. Защо да спонсорираме частни предприятия с евтино електричество, а да не остават пари в централата, която има много сериозни задачи и инвестиции, пита той. Според него цените на търга са стигнали от 71,5 до 72 лв. за мвтч. Това оскъпявало с 5% тока на “Козлодуй” за свободния пазар.
Разбра се още, че централата после е продала не 250, а 400 мегавата на свободния пазар в рамките на този търг. Обяснението е, че са попитали ЕСО какво е потреблението на вътрешния пазар и разбрали, че е 550 мегавата. Затова пуснали допълнително мощност за този пазар, но го дали на фирмите, които спечелили търга с високите цени в рамките на търга.
При последния търг на атомната централа беше въведено и изискването на депозит, което означава едномесечно предплащане на еленергията. После то обаче е заменено отново с банкова гаранция. Търговци пресметнаха, че това осъкява с още 60 ст. електроенергията.
МАРИЯНА БОЙКОВА
Александър Николов, шеф на атомната централа: Еленергията от “Козлодуй” ще поскъпва, трябват ни пари
- Г-н Николов, големите индустриални предприятия протестират срещу поскъпването на тока от атомната централа след последния търг. Как се стигна до тези по-високи цени?
- Обявихме предварително количеството енергия, обявихме минимална цена, направихме класация по най-демократичния начин. Цената е от 69 лв. на мегаватчас и е с 30 ст. по-висока от тази, на която продавахме предишното шестмесечие. Къде е нарушението? А честно казано, не очаквах, че цената ще отиде толкова нагоре.
- Казват ми, че 550 мегавата са нуждите за индустрията на свободния пазар в страната. Защо пуснахте само 250 мегавата и така създадохте дефицит?
- Имаме квота за регулирания пазар. Освен това имаме и еленергия за износ. А като обявихме по-малки количества, вижте как се вдигнаха цените. Така че гладният пазар вдигна цената. Тя стигна от 71,5 до 72 лв. и дори отгоре. Цената се доближава до тази на експорта ни. А другите централи защо не продават на вътрешния пазар, защо само "Козлодуй" да покрива нуждите от еленергия и на свободния пазар? Защо една държавна централа да дотира частни фирми с евтин ток? А ние имаме планове за увеличаване на мощността на блоковете, както се разбира, чака ни 7-и блок, за това ни трябват пари.
Това, че няма свободно електричество, означава, че някои от крайните потребители няма откъде да го вземат и отиват при НЕК, а нейният ток е скъп.
- Сам казвате, че има глад за еленергия на вътрешния пазар.
- Попитах Електроенергийния системен оператор какво е потреблението на свободния пазар и оттам ми отговориха, че е такова, каквото казвате - 550 мегавата. Затова отпуснахме към тези 250 мегавата още 150 и станаха 400.
- На кого и как ги продавате?
- На фирмите, които спечелиха търга.
- Това редно ли е?
- Правилата ни го позволяват.
- Има съмнения и сред търговците на ток, които не са спечелили, че е възможно договаряне за тези по-високи цени.
- Как си представяте АЕЦ "Козлодуй" да се договаря с търговците да дадат по-висока цена. Това е абсурдно. Този търг вдигна цената с 5% до краен потребител. И тя пак е много по-ниска от тази на НЕК. Смятам, че ние още ще вдигаме цените от 1 юли.
- Преди сте имали изискване фирмите да доказват, че имат крайни клиенти, сега това е отпаднало. Това не вкарва ли посредници и несигурност дали те ще могат да вземат тази енергия?
- Има две фирми, които нарушават графика, казват, че е, защото клиентите им още не работели. Дал съм срок от няколко дни и след това им намалявам количествата.
- Научих, че търгът за 120 мегавата за износ се е провалил. Какво ще ги правите?
- Една фирма поиска 20 мегавата. Износът е блокиран, защото ЕСО вдигна толкова цените на трансграничните капацитети, че това е неизгодно. (Тази мярка бе предприета, за да се защити пазарът в България - бел. ред.) Имаме да се издължаваме на НЕК със 100 мегавата за януари. През февруари може да разпределим тези количества на 5 фирми, които са спечелили последния търг. Ще продаваме по най-високата цена. Ако се появи шеста фирма, ще правим търг, такива са правилата.
- За тази половин година на изхода на "Козлодуй" стоят пет търговци. Това не ограничава ли конкуренцията?
- На изхода на "Козлодуй" стоят онези фирми, които дадоха най-високата цена. Това мога да кажа.