Не месото от охлювите, а тяхната слуз е новият хит в алтернативното земеделие у нас. В изсушен вид тя се използва за лечение на рани и стомашно-чревни заболявания, както и за медицинска козметика и хранителни добавки.

"Доенето" на охлювите става с пускането на слаб импулсен ток. От шока животинките изпускат цялото количество слуз, след което обаче се възстановяват напълно, обясни Симона Моллова, главен консултант на Националния охлювъден клъстер. Има дори разработен специален апарат за "доене" от учени в БАН. При него охлювите са върху мрежа във вода, в която с 2 електрода се пуска слабият импулсен ток. После слузта се събира и се изсушава. Получава се нещо като жълтеникаво брашно.

В момента правим първото пробно вадене на слуз, но догодина това ще стане масова практика, обясниха от клъстера. Задължително е охлювите да се хранят със специален фураж с млечнокисели бактерии. Родните охлюви имат способността да натрупват уникалната за нашия регион лактобацилус булгарикум. Затова и във фермите от клъстера животинките се хранят само с фураж, в който са добавени микроелементи и пробиотици.

Те потискат болестотворните бактерии в организма на охлювите. Те пък се изчистват от тях и се превръщат в абсолютно чиста суровина за козметиката и за хранителни добавки.

"Доенето" ще се прави 3 пъти годишно. От 1 кг охлюви се получават около 8 мг изсушена слуз.

Цената за 1 грам е около 130 евро. Това е 26 пъти по-скъпо от българското розово масло. Пазарът бил сигурен, имало огромно търсене. Обмисля се фермите от клъстера да могат да ползват апарати за "доене" под наем.

Секретът на охлюва съдържа антиоксиданти, имуномодулатори, пептиди, коензими, естествени антибиотици и протеинов комплекс. Богат е на витамини А, С и Е. Освен за улесняване на движението си животинките го използват и за регенерация на черупката и кожата.

Още древният грък Хипократ, който се смята за основател на медицината, е забелязал свойствата на охлюва. 400 години преди новата ера той е предписвал комбинация от мляко и смлени охлюви за бързо заздравяване на кожата.

Лекуват се още петна, акне, изглаждат се бръчки.

Антибактериалното действие на слузта вече се тества в болницата "Полимед" в София и в клиниката по урология в германския град Тюбинген. Използва се върху тумори на пикочните пътища и бъбреците. Вече е доказано, че екстрактът от охлюви действа най-силно в сравнение с опитите с други организми като калифорнийската мида кейхоу лимпет и черноморски рапан.

Непрекъснато се разширява приложението на продуктите с екстракт от охлюви, твърди ст.н.с. Павлина Долашка от института по органична химия при БАН. Тя ръководи научния екип по изследване свойствата на продуктите от български охлюви.

Месото от охлювите се преработва и се получава екстракт, който е изключително богат на пептиди и се препоръчва за засилване на имунната система, обяснява Долашка. Особено подходящ е за хора, които работят при голямо натоварване, както и за спортисти. Действа като антиоксидант.

Около 25 000 лв. е инвестицията във ферма

Около 25 000 лв. е инвестицията във ферма за охлюви на гола поляна, обясни Симона Моллова от Националния охлювъден клъстер. От 1 дка се вадели около 4 тона "реколта". В момента клъстерът работи само с ферми, които хранят животинките с фураж с лактобацилус булгарикум. Охлювите се изкупуват по 10-15 евро за килограм.

Така печалбата може да мине 40 000 евро, твърдят от клъстера. За да има икономическа ефективност, бил необходим терен от минимум 1 дка с осигурени вода и ток. Той трябвало да е сравнително равен, с максимална денивелация от 20%, почистен от бурени и без дървета.

Прави се задължително анализ на почвата - най-важните показатели били рН-то и карбонатността. Ако първият бил висок, теренът се "гасял", а ако вторият е нисък - земята се обогатявала с карбонатно брашно.

Кандидат-бизнесмените трябва да направят дълбока оран през есента и да оставят земята да почива до пролетта. Тогава повторно се изорава и се засява бяла детелина.

Фермата се загражда със зебло - материя, от която се правят и чувалите за земеделската продукция. Вътре се оформят полета и пътеки от карбонатни камъни. Те служат за снабдяване на животинките с калций, защото в противен случай те изяждали черупките на другарчетата си.

На "оградата" от зебло пък се поставя слаботокова електропастирна лента. Тя се захранва от акумулатори и не позволява на охлювите да избягат. Щом я достигнат, ги удря лек ток и те падат отново в заграденото пространство. Там пък са поставени дървени скари, по които се оставя храна за гадинките.

За получаване на 1 кг месо от охлюви отивал 1-1,2 кг фураж.

Във фермата трябва да има и оросителна система. Тя се изгражда от филтри, големи съдове за вода, в които тя се темперира, и ПВЦ тръби с пръскачки. Поливането, или мъглуването (мъгла от капчици), се прави 2 часа след залез-слънце.

Около 4 тона охлюви е реколтата от 1 дка ферма.
Около 4 тона охлюви е реколтата от 1 дка ферма.
Охлювите изпускат слузта си при пускане на слаб импулсен ток. Това става в специално корито, в което има метална мрежа във вода. 
СНИМКИ: “24 ЧАСА”
Охлювите изпускат слузта си при пускане на слаб импулсен ток. Това става в специално корито, в което има метална мрежа във вода. СНИМКИ: “24 ЧАСА”