България е на 6-о място в ЕС по ръст на икономиката през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Увеличението на БВП у нас е с 2,9% на годишна база, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. (Виж граф. - бел. ред.) Спрямо края на 2015 г. пък нарастването на икономиката ни е с 0,7 на сто, колкото и на Германия. За периода януари - март БВП е 18,514 млрд. лв., което прави по 2589 лв. на глава от населението.

Националният статистически институт потвърди приноса на потреблението за ръста през първото тримесечие, въпреки че данните от т.нар. експресни оценки са ревизирани леко надолу. По последни данни крайното потребление се повишава с 0,4% на тримесечна и с 2,1 на сто на годишна база. Основна роля за нарастването има индивидуалното потребление, което е по-високо с 3,7% спрямо първото тримесечие на 2015 г.

По сектори с най-съществен принос за икономическия ръст на България са услугите и промишлеността. Създадената от финансовия и застрахователния сектор брутна добавена стойност е нагоре с 3,4% на тримесечна база и с 6,9% на годишна основа.

Професионалните дейности, научните изследвания, административните и спомагателните дейности допринасят с 6,2% годишен ръст и тримесечен такъв от 3 на сто.

При търговията, транспорта, логистиката, хотелиерството и ресторантьорството прирастът е от 1,8% на тримесечна и от 5% на годишна база.От своя страна промишлеността бележи 1,4% тримесечно повишение и годишно такова от 4,8%. Спрямо четвъртото тримесечие селското стопанство увеличава активността си с 2,4%, но на годишна база няма промяна.

Сектор култура и спорт създава 2% повече брутна добавена стойност спрямо последната четвърт на миналата година и с 3,1% повече в сравнение с първото тримесечие на 2015 г.

Спад бележи само строителството – от 2,6% на тримесечна и 1,7% на годишна база, а при операциите с недвижими имоти има забавяне на ръста до 1,1% на годишна база и липса на спад на тримесечна основа.

Заетите в икономиката са 3,358 млн. души, съобщи още НСИ. На годишна база има повишение с 31 хил. души. БВП на един зает се увеличава с 2,1 на сто в сравнение с първото тримесечие на 2015 г. Производителността на труда е най-висока в индустрията - 5444,70 лв. брутна добавена стойност, или 12,80 лв. за един отработен човекочас. В сектора на услугите показателят е 11,40 лв., а най-ниска е производителността в селското стопанство - 2,50 лв.