"24 часа" събира министри, областни управители, кметове и бизнес на дебат за Северозапада

В. "24 часа" събира в понеделник, 13 юни, в залата на общинския съвет във Враца от 14 ч министри, областни управители, кметове и представители на бизнеса за пореден път на дебат по Оперативна програма "Региони в растеж". Акцентът този път са проектите, които могат да направят по-добър животът в Северозападния район. В обсъждането на възможностите за финансиране по оперативната програма, както и от други източници, ще вземат участие министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и министърът на икономиката Божидар Лукарски.

Срещата във Враца е поредната, която организира вестникът, след Варна, Русе и Велико Търново.

Още 49 млн. лв.

са за пътища

втори и

трети клас

13 града в Северозападния район ще получат финансиране по Оперативна програма “Региони в растеж” 2014-2020 г. Към 6 от по-големите градове, които се смятат за моторите, ще се вложат 168,1 млн. лв. Това са Видин, Монтана, Лом, Враца, Плевен и Ловеч (за кой колко са заделени - виж картата).

Тези пари ще отидат за проекти, които са в интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, които общините разработиха, както и към инвестиционните програми, които са реалният механизъм.

Част от инвестициите са за обновяване на градските пространства, улици, площади, пешеходни зони и паркове. Друга част от европарите ще отидат за модернизация на детски ясли и градини, общообразователни и профилирани училища, социални жилища, социална инфраструктура. Ще се подкрепят и културни институции - читалища, театри, опери, музеи, галерии. Включени са и проекти за енергийна ефективност в жилищните и публичните административни сгради. Има мерки, които насърчават частните инвестиции в зони с потенциал за икономическо развитие.

В 7 по-малки града от Северозапада, за които се казва, че са опорни центрове в периферни райони, ще се

вложат общо

49 млн. лв. за

енергийна

ефективност

за жилища и административни сгради. Ще се приемат проекти за общински училища, културни институти, социални домове.

Сключени са индивидуални споразумения за инвестиционните програми във всичките 6 града от Северозападния район. Това означава, че проектите вече могат да се подават.

Проектни предложения се подават текущо до 31 май 2019 г., като до 31 юли 2016 г. всяка община трябва да подаде проекти за минимум 50% от бюджета на града по процедурата. Ако това не стане, то финансовият ресурс може да се преразпредели към други градове с готови проекти.

Към момента общините Монтана, Лом, Враца и Видин не са подали проектни предложения за оценка към междинните звена. А в новия програмен период междинните звена са звена в самата общинска администрация.

Очакванията на управляващия орган на Оперативна програма “Региони в растеж” са, че при максимална мобилизация на общините до края на 2016 г. ще бъдат одобрени и извършени първите авансови и междинни плащания по програмата.

Освен заделеното еврофинансиране за тези 13 града в Северозапада те могат да кандидатстват с проекти по оперативната програма в секторните приоритетни оси - за регионален туризъм, регионална образователна инфраструктура и за регионална социална инфраструктура.

В рамките на приоритетна ос 3 “Регионална образователна инфраструктура” на територията на Северозапада ще бъде предоставена подкрепа на държавни и общински училища от национално и регионално значение - в област Монтана те са 6, в областите Видин и Враца са по 2.

Европари ще влязат в Северозапада и по оста за регионална пътна инфраструктура

за второстепенни и

третостепенни

шосета,

които осигуряват регионална свързаност и достъп до европейските пазари. Проектите ще се реализират от агенция “Пътна инфраструктура”. Към момента управляващият орган на оперативната програма и пътната агенция са сключили 3 договора за безвъзмездна финансова помощ - за пътя от Враца до пещера “Леденика”, пътя Плевен-Ловеч, за шосето Костинброд - Бучин проход - Берковица. Общата стойност на ремонтите е 49,3 млн. лв. Предвижда се да бъдат финансирани и други ключови направления в региона. Друг източник на финансиране за градовете в Северозападен район е Фондът за градско развитие за Северна България с проекти за инвестиции в устойчиво и интегрирано градско развитие. Чрез проект “Обновяване на паркове, зелени пространства и улици” ще бъде цялостно обновен парк “Калето” в Монтана.

Чрез проект “Обновяване на паркове, зелени пространства и улици” ще бъде цялостно обновен парк “Калето” в Монтана.

Чрез Фонд за инвестиции в туризма ще може да се инвестира в проекти за консервация и реставрация на обекти на културното наследство от национално и световно значение, които са разположени на територията на Северозападния район.

В Монтана обновяват паркове,

в Плевен - каскадата

Инвестиционната програма на община Монтана е с 12 основни обекта, разпределени в 5 проекта за реализиране до 2023 г. Общата стойност е 19, 38 млн. лв., безвъзмездното финансиране е 19 млн. лв.

Първите два проекта ще стартират още това лято. Ще се обновят 4 централни парка - “Огоста”, “Калето”, “Монтанезиум” и Градска градина, както и бул. “Хаджи Димитър”. В областта на образованието ще бъдат цялостно модернизирани учебни заведения - ПМГ “Св. Климент Охридски”, ГПЧЕ “Петър Богдан”, III ОУ “Д-р Петър Берон”, IV ОУ “Иван Вазов”, както и на ЦДГ №4 “Калинка” и ЦДГ №7 “Приказен свят”.

Другите проекти са за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради и административната сграда на общината, изграждане на социални жилища, обновяване на читалище “Разум”, които ще стартират след 2018 г.

Във Враца инвестиционната програма включва 12 основни и 7 резервни обекта. Сред основните са ремонт и енергийна ефективност на училища и детски градини и обновяването на централната пешеходна зона на града. Ще се реконструират улиците в центъра, ще се строят жилища за социално слаби, ще се направи енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради. Повечето проекти са с готова техническа документация, с влязло в сила разрешение за строеж.

Плевен планира основен ремонт на 30 обекта. Сред тях са реконструкция на градската градина, обновяване на емблематичната водна каскада. Заложено е и преобразяване на площад “Стефан Стамболов”. Проектното предложение е на стойност 13 844 779,47 лева с ДДС. Община Плевен ще го депозира до 31 юли 2016 г., а срокът за изпълнение е 30 месеца. Предвижда се още реконструкция на мостове над река Тученишка в Плевен, изграждане на детски площадки, ремонт на 15 улици и пътен надлез.

Ще бъде обновен и драматично-кукленият театър, което ще струва 5,38 млн. лв. без ДДС.