При възлагане на строителство или извършване на услуги, за които предварителният анализ сочи, че може да бъдат дадени на концесия за 50 години или по-дълъг период от време, процедурите ще трябва да бъдат одобрени от парламента. Това гласят промени в Закона за концесиите, които бяха приети на първо четене от депутатите.

Изискването ще важи независимо дали концесиите за това време се обявяват от министерства и агенции или от общините.

Новите текстове предвиждат, че за общинските концесии за строителство или услуги, ако са за повече от 25 години, ще е нужно одобрението на 2/3 от общинския съвет.
Вицепремиерът Томислав Дончев каза по време на дебатите, че новият закон транспонира европейското законодателство. Той можел да осигури и икономически изгодно ползване на държавни активи.

„Няма как чрез концесия да бъде продаден държавен актив“, каза той.
Сключените концесии у нас са 1 233, а приходите от тях са около 104 млн. лева годишно. Те обаче били твърде недостатъчни, посочи Дончев и добави, че текстовете в новия закон ще имат нужда от прецизиране.

Законът предизвика спорове в пленарна зала заради текстовете, които позволяват срокът на концесията да бъде и за над 50 години.

Янаки Стоилов от БСП заяви, че групата му няма да подкрепи законопроекта в този му вид. Според него работата по текстовете трябва да продължи, за да бъдат защитени българските национални интереси.