Парламентът гласува правилата за избор

До 10 дни Комисията за финансов надзор ще има нов председател, след като в петък парламентът прие правилата за избора му.

Ден преди гласуването не бе категорично ясно какво решение ще вземе мнозинството. Два лагера от ГЕРБ спорили за бъдещето на комисията. Ако парламентът не бе стартирал процедурата с избора на правилата, мандатът на сегашния председател Стоян Мавродиев щеше да бъде удължен неясно колко дълго.

В пленарна зала със 78 гласа на ГЕРБ, 10 от Реформаторския блок, 13 от БДЦ, 6 от независими депутати с гласуването на правилата стана ясно, че има нужда от смяна и нов председател.

Както “24 часа” прогнозира, това най- вероятно ще бъде Карина Караиванова, която в момента е зам.-министър на финансите.

Високопоставен източник от ГЕРБ отхвърли възможността Димана Ранкова да се върне в КФН, след като подаде оставка от комисията много преди да изтече мандатът й.

В следващите 5 дни предстои депутатите и парламентарните групи да внесат номинации за председател на комисията. Кандидатите ще бъдат изслушани в бюджетната комисия и след това пленарна зала ще определи председателя. Изискването към всеки номиниран е да има поне 5 години трудов или служебен стаж по специалността си в сферата на правото, икономиката или финансите през последните 10 години.

При дебатите шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ припомни, че депутатите могат да припознават предложения на неправителствени организации, и добави, че при нея вече имало три номинации.

По закон избраният за председател на КФН, най-вероятно през септември ще предложи двама заместници, които трябва да бъдат гласувани от парламента.

Спорове в залата предизвика времето за внасяне на кандидатури. Според Румен Гечев от БСП 5 дни са недостатъчен срок. Съпротивата на опозицията не е срещу правилата, а срещу започването на процедурата, която може да доведе до смяна на председателя на КФН, опонира Менда Стоянова.

Мартин Димитров от Реформаторския блок припомни, че “имало хора, които искат сегашният председател на продължи работата си въпреки изтеклия му мандат.”

“Председателят на КФН с изтекъл мандат да си стои там, ако може, до края на годината, а защо не и след това. Това е, което искат хората от БСП и ДПС. Да кажа, да е ясно.”, заяви Димитров. Йордан Цонев от ДПС репликира, че интересът на Димитров към регулаторите от началото на мандата бил изключително силен.

КФН определи одитори и за последните 5 застрахователни компании, които не бяха направили избор. От комисията посочиха, че така може да се даде официален старт на прегледа на активите на застрахователите и пенсионните дружества. Резултатите от него ще са ясни в началото на декември.