През 2016 г. ръстът на българската икономика ще варира от 1,8 до 2,5%. Това показва анализ на Фискалния съвет, който за първи път представи оценките си за икономиката и финансите.
Анализирани са средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г. и Конвергентната програма за 2016-2019 г. Членовете на съвета предупредиха, че са подценени основни външни и вътрешни рискове. Сред външните членът на съвета Любомир Дацов посочи: забавяне на икономиките на развиващите се страни, сривът в цените на горивата и ресурсите, политическите и военните конфликти. Подценени са и някои вътрешни рискове - ниското ниво на инвестициите, забавените темпове в усвояването на еврофондовете и прегледът на активите на банките.
Като тревожни тенденции съветът посочва това, че публичните инвестиции изместват частните, забавят се структурни реформи, разходите не са гъвкави. Рискове има и в това, че ръстът на приходите идва от номинални изменения като ръст на БВП, на заетост, на инфлация, докато разходите се задържат.
Според Дора Андреева при приходите има резерви от 0,3-0,5% от БВП, ако се вдигне събираемостта. Юнал Тасим предупреди, че тревога създава не нивото на дълга, а темповете на нарастването му, както и промяната в дълговата структура, която очертава пик на плащанията след 2022 г. - по 1 млрд. лв. годишно.