В “Мтел” засега не е обсъждан такъв вариант

Да минем на 3-дневна работна седмица. Тази революционна идея лансира един от най-богатите хора в света - мултимилиардерът Карлос Слим Елу.

“Трябва да отговорим на промените в живота на днешната цивилизация, да реформираме трудовите отношения. Решението е: да работим по-малко време, но до по-късна възраст”, каза в интервю за агенция Блумбърг мексиканският магнат, който със 77 млрд. долара е втори по богатство в света според сп. “Форбс”.

Днес хората живеят по-дълго отпреди, здравето им е по-крепко, в повечето случаи не се налага да правят големи физически усилия. От работниците се изискват повече знания и опит и по-малко мускули - казва 76-годишният Слим. - Производителността на труда нарасна многократно, голям е излишъкът на работна ръка, особено в Европа. Затова работната седмица не бива да превишава 3 дни, а на служителите да се даде възможност да се пенсионират по-късно.

“Аз вече го прилагам на практика. Преди 2 г. предложих на сътрудниците в моята компания “Телмекс” такъв вариант и 40% от тях се съгласиха на тези условия”, казва предприемачът пред Блумбърг.

Започнал със скромен наследствен капитал, днес Карлос Слим държи холдинга “Групо Карсо”. Чрез “Телмекс” владее телекомуникациите в Мексико и други страни от Латинска Америка. Контролира над 80% от мексиканските наземни телефонни линии, а поделението му за мобилни телефонни услуги “Телсел” обслужва 80% от абонатите на мобилни линии. Управлява “Америка Мовил”. От 2 г. е мажоритарен собственик на “Телеком Австрия”, който държи българсикя мобилен оператор “Мобилтел”.

От телекома заявиха, че при тях поне засега не е предлаган, нито е обсъждан вариант за преминаване на тридневна работна седмица.

Слим е и в бизнеса с петрол, недвижими имоти, строителството. През 2010-2013 г. бе обявен за най-богатия човек в света, но после отстъпи на Бил Гейтс.

Пред Блумбърг бизнесменът заобикаля прекия отговор на въпроса дали при 3-дневна работна седмица приходите на наемните работници ще намалеят. От обясненията му се разбира, че те ще си получат парите, но отложени във времето чрез удължаване на трудовия стаж.

“Хората не бива да излизат в пенсия на 50, 60 или 65 г., а значително по-късно – на 70-75. Това ще е за сметка на по-къса работна седмица - казва Слим. – Вижте мен - ако бях обикновен служител в “Телмекс”, щях да съм пенсионер от 20 години.”

Работата по 3 дни седмично ще реши фундаментални проблеми –

ще намалеят

безработицата и

разходите за

транспорт,

а държавата няма да се охарчва за ранно пенсиониране и да плаща дълги години на трудоспособни и опитни хора, за да си седят вкъщи, аргументира се той.

По-високият стандарт на живот и наличието на 4 дни свободно време ще стимулират икономическата активност в обществото. Хората ще наблегнат на туризма, развлеченията, спорта, образованието, ще повдигат културното си ниво, обяснява предприемачът.

Според него най-лесно идеята му може да се приложи в държавния сектор, където служителите са твърде много. Вместо да се съкращават щатове, ще се открият места за по-млади хора, ще има повече средства за фонд “Работна заплата”.

Слим не възразява срещу желанието да се трудиш над 3 дни седмично. “Ако искате да работите повече - работете, казва той. Можете да се хванете на две места: от понеделник до сряда на една работа, от четвъртък до събота – на друга. Това е ваш проблем. Някои предпочитат да използват почивните дни, за да учат, да се квалифицират за по-висока длъжност.”

Според телекомуникационния магнат промяната трябва да се въвежда постепенно. В неговите предприятия например при излишък на служители, те започват да работят по 3 дни седмично и да се пенсионират на 75 г.

Така запазват работните си места, а клиентите са обслужвани 12 ч на ден 6дни в седмицата.

Милиардерът знае, че предложението му ще срещне силна съпротива. Хората не обичат промените. Но най-дълбоката промяна всъщност е настъпването на новата цивилизация. Тя превърна индустриалното общество в общество на услугите.

“Помните ли Чарли Чаплин в “Модерни времена”, погълнат от машините, управлявани от роботи?” Сега хората са властелини и оператори на машините”, казва Слим. Но същевременно машините и скокът в производителността правят много от тях излишни. Затова като решение предлага 3-дневната работна седмица.

Схемата не се

отнася за

ръководните

кадри

“Не може 3 дни да работи един главен изпълнителен директор, а през останалото време – друг.”

Идеята на магната не е нова – рекламира я от 2014 г. Припомня как скокът в производителността на труда е наложил да се работи по-малко. “В миналото се трудехме по 72 ч 6 дни в седмицата. После – по 60 ч. Въвеждането на 48-часова работна седмица бе голям успех. А днешните 35-40 ч – още по-голям. Но вместо да се работи 35 ч 5 дни седмично, защо да не бъдат 3 дни седмично, за да се отворят работни места за нови хора”, казва Слим пред Блумбърг.

За предприемачите като него Карлос Слим има друга теория. “Тази професия няма начало и край, защото постоянно мислиш. Като творците. Само защото художникът е завършил една картина не значи, че му е дошло време да се пенсионира.”