Стефан Стайков, финансов експерт: Банковата система е стабилна. Сега е моментът да се развиват високотехнологични услуги

Г-н Стайков, тези дни всички финансови експерти коментират резултатите на БНБ от стрес тестовете. Какво е вашето мнение?

Резултатите от стрес тестовете са повече от добри. Дори най-скептично настроените анализатори се изказаха положително за банковата ни система. Резултатите показват силни и устойчиви капиталови позиции и няма риск за финансовите институции у нас.

Цитират се цифри като регулаторен минимум от 4.5%. Какви са резултатите на 22-те оценени банки?

Това е основният показател за финансова устойчивост на една банка, измерен като съотношение между базов собствен капитал и рисково претеглени активи. Резултатът на всички български банки е значително над него, а също така и над средните равнища за европейските банки. Наскоро приключилите тестове на европейските банки отчетоха средно ниво 13.9%, а у нас резултатът на БНБ показва 18.9%.

На база на тези резултати, можем ли да бъдем спокойни за банките у нас?

Със сигурност можем да бъдем спокойни. Банките у нас са стабилни. Но е време с днешна дата да погледнем отвъд. Моят опит сочи, че сега е моментът банките да наваксват в технологично отношение. Перспективите за развитие в банковия сектор на фона на стабилността, се крият в иновациите и нововъведенията във финансовите услуги и продукти. В днешно време все по-малко хора искат да се редят на опашки и да попълват бланки на гише. Клиентите очакват с помощта на модерните технологии да имат достъп до парите си 24 часа в денонощието и да плащат безконтактно не само в супермаркета, но и в градския транспорт и за комуналните си услуги.

Можем ли да очакваме подобен род услуги и продукти и у нас? Готови ли са банките у нас да предложат европейски стандарт на разплащане в градския транспорт или на битови услуги?

Да, след като всички съмнения относно стабилността на банковата ни система рухнаха, съм сигурен, че много от развиващите се банки ще обърнат поглед именно в тази посока – към модернизиране и развитие на високотехнологичните услуги в бранша. Вече дори имаме успех в тази посока. Отскоро столичани могат да пътуват по европейски в метрото, използвайки само стандартната си безконтактна дебитна карта на Общинска банка. Поздравления от мен! Високотехнологичните решения са ключ към стабилността и развитието на банковия сектор. Те могат да направят една стабилна банка успешна и конкурентна на пазара.

Смятате ли, че трудните времена за банките у нас преминаха?

Резултатите от стрес тестовете са само един от показателите за това в момента. Доказателство за финансовата стабилност на банковата система у нас е и потвърждението на миналогодишните рейтинги на някои от българските банки от международната рейтингова агенция Moody’s. Ако вземем за пример Общинска банка, за която вече споменах, то нейните рейтингови показатели остават на позициите от 2015 г. За дългосрочен депозитен Moody’s присъди рейтинг B1, което означава стабилна перспектива, а оценката на риска от контрагента е дори по-висока - в размер на Ba2. Тези показатели, както и резултатите от стрес тестовете, доказват правилните решения за развитието на банките.

-----------------------------------------------------------
Стефан Стайков е икономист. В момента е изпълнителен директор на “Национална компания индустриални зони” ЕАД. Има значителен принос като консултант за придобиване на кредитния рейтинг на няколко български организации, заема ключова роля при пласирането на облигации на пазара. Дългогодишен опит в Европа и Азия в областите: навлизане на нови пазари и представяне на нови продукти, които допринасят значително за увеличение на печалбите и повишаване стойността на компаниите.