БНБ е разработила планове за всяка според резултатите, казват от агенцията
Резултатите от завършилия преглед на качеството на активите и стрес теста на българските банки са положителни в контекста на оценяване на кредитния рейтинг. Това посочват от международната агенция “Мудис” в съобщение по повод оповестените миналата събота оценки. Тестовете на БНБ доказват силната капиталова позиция на банковата система - 18,9%, към декември 2015 г., което е доста над регулаторния минимум от 4,5%.
От агенцията посочват, че обект на прегледа на качеството са били активи на обща стойност 84,2 млрд. лв. към края на 2015 г. , които представляват 96% от банковата система. Централната банка е прегледала над 3400 индивидуални кредитни досиета за 21,6 млрд. лв., или 75% от портфейлите корпоративни кредити и големите кредити за малки и средни предприятия на банките. Европейската комисия и ЕБО (Европейски банков орган) са информирани редовно и от тях са искани становища на всички етапи от процеса, подчертават анализаторите. Стрес тестът използва два макроикономически сценария с хоризонт от три години до 2018 г. и подчертава, че при основния сценарий капиталовото съотношение CET 1 на банковата система се повишава до 22,2% до края на 2018 г., докато при неблагоприятния сценарий същото спада до все пак високото ниво от 14,4%, с което потвърждава устойчивостта на банките спрямо потенциални шокове.
От “Мудис” подчертават, че макар че при всички банки коригираният с резултатите базов капитал е над задължителния регулаторен минимум, БНБ е разработила планове за последващи действия според резултатите. Те включват мерки за запазване на наличните капиталови буфери за някои банки, а за други - увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисково претеглените активи.