Финансовият надзор отстрани компанията от стрес тестовете
“РСМ България” няма да прави стрес тестове на застрахователи и пенсионни фондове. Това гласи едно от първите решения на Комисията за финансов надзор под ръководството на новия председател Карина Караиванова.
РСМ е консултантът, който взе най-голям дял от одитите. Тя трябваше да провери балансите на 15 от най-големите застрахователни компании, сред които “Алианц България”, “Армеец”, “Бул инс”, “Евроинс”, и на 3 пенсионни компании, които управляват общо 9 фонда - дружества от групите на “Еврохолд”, “Химимпорт”, “Алианц”, “Бул инс”.
Проверка на финансовия надзор обаче установила, че РСМ е подала неверни данни за международните екипи, с които ще работи. Много от посочените чужди експерти заявили, че
не им е известно
да са включени
в прегледите,
автобиографиите им са неверни, а подписите - подправени.
От регулатора уточняват, че заради това ще бъдат сезирани отговорните органи, което означава едно - сигнал до прокуратурата.
“РСМ България” и всеки от клиентите на одитора имат право да обжалват решението пред ВАС в 14-дневен срок. Дори и да има обжалвания, те не спират изпълнението.
Отстраняването на РСМ означава, че всички застрахователи и пенсионни фондове, които са имали договори с одитора, бързо трябва да си намерят нови проверяващи.
Повторният избор
трябва да е
най-късно до
12 септември,
предупреждават от КФН. При това всяка от компаниите трябва да избере поне две проверяващи фирми, от които регулаторът да одобри една.
Отчетената от РСМ работа няма да бъде ползвана от КФН в хода на проверката и наетите нови проверяващи би следвало да започнат отначало, категорични са от финансовия регулатор.
Ако РСМ обаче спечели дело срещу КФН, може да бъде оспорена легитимността на резултатите. Източници от финансовия регулатор обаче прогнозираха, че обжалване най-вероятно няма да има. Причината е, че ако твърденията на КФН се докажат, може да се стигне не само до отнемане на одиторския лиценз на РСМ, но и до обвинения в извършване на престъпления като като фалшифициране на документи и ползване на чужда идентичност.
Що се отнася до самите договори с компаниите, решението на регулатора е легитимно основание за прекратяването им. Друг е въпросът, ако вече има авансови плащания, които могат да станат причина за съдебни дела и търсене на неустойки и от двете страни.
Източници от регулатора обясниха, че
разследването
е предприето по
сигнал от EIOPA -
европейския регулатор на застрахователи и пенсионни фондове. Той бил подаден, след като в предадените от РСМ първоначални данни имало редица грешки и неточности. Това усъмнило евроекспертите и те започнали проверка по поделения на “РСМ интернешънъл”, от чието име са подписани различните справки.
След като няколко от тях отрекли да знаят за документите и за това, че те носят техните подписи, било предприето цялостно разследване.
От КФН се въздържаха от коментар от кои страни са експертите, за които имало неверни данни, и за кои от клиентите на РСМ става въпрос.
“РСМ България” е създадена през 1999 г. Основен акционер е Изабела Джалъзова - дипломиран експерт - счетоводител и член на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България.
Когато стана ясно, че РСМ взема най-голям брой проверки на застрахователи и пенсионни фондове, се заговори, че одиторът е
дал ниски цени
и това е била причината да бъде предпочетен. От РСМ твърдяха, че не са сваляли изкуствено тарифите си. И предложените цени са достатъчни, за да осигурят изискваното качество на проверките.
Имаше и съмнения дали РСМ ще има достатъчно капацитет, за да се справи с големия брой одити. От компанията твърдяха, че разполагат с 35-40 български екипа, към които ще се включат експерти от чуждите партньори.
Сега обаче от финансовия надзор казват, че въпросните чужди експерти изобщо не знаят, че участват в одитите.
Имаше и съмнения за конфликт на интереси, след като се оказа, че Изабела Джалъзова и зам. - шефът на КФН Ангел Джалъзов имат родствена връзка. По-късно се оказа, че съпругът на Джалъзова и Джалъзов са далечни роднини и това не влияе върху работата на надзора.
Какви ще са резултатите от проверката на одитора и дали освен загуба на пари по договорите за одити РСМ ще загуби и лиценза си, предстои да стане ясно.
От Институтът на дипломираните експерт- счетоводители пък заявиха, че ще проверят внимателно, обстойно и безпристрастно случая.
Одиторът: Започваме вътрешна проверка
“РСМ България” ще извърши вътрешна проверка във връзка с констатациите на Комисията за финансов надзор, заявиха от одитора.
От компанията, чийто основател е Изабела Джалъзова, отхвърлили обвиненията и смятали, че има тенденциозно отношение от страна на регулатора.
РСМ нямали никаква информация относно проведеното разследване срещу тях и какви са заключенията. От одитора твърдят, че в процеса на работата са ползвани екипи и актюери, които включително физически са били в България и са работили по проекта.
Трябва да се запознаем първо с информацията, която е иззета от колегите от другите офиси на РСМ, преди да можем да коментираме дали твърденията са верни.
Карина Караиванова: Работим прозрачно
“Проведеното разследване и взетото решение показват, че Комисията за финансов надзор работи прозрачно в диалог с всички свои партньори. Тъй като целта на прегледите съгласно мандата от парламента е да се повиши доверието в застрахователния сектор и в сектора на пенсионните фондове, не виждаме друг начин освен отстраняването на “РСМ България” ООД от процеса на извършване на прегледи и стартираме процедури за избора на надеждни международни проверяващи, които да заменят “РСМ България” ООД.
Независимо от всичко ние сме решени да финализираме прегледите преди края на тази година.”