Ще управляват европари по програми след 2020 г.
През 2025 г. общините да създават 10% от брутния вътрешен продукт вместо 6,7%, колкото формират те през 2014 г.
Това предвижда Стратегия за децентрализация до 2025 г., обявена от регионалното министерство за обсъждане.
Към документа има програма, която предвижда още делът на общинските разходи да се свива, но с по-ниски темпове - от 23,5% до 23%.
Кметствата обаче трябва да удвоят собствените си приходи - от 34% до 60%, а делът на разходи за местни дейности от всичките им разходи да се вдигне от 52% до 80% през 2025 г.
Експертите на регионалния министър Лиляна Павлова планират от 2017 г. да се анализират съществуващите региони и предложения за промени в техните граници. Изричен запис за закриване или сливане на общини няма.
Планира се подготовката на нов закон за местните данъци и такси през 2017 г, и обсъждане на закона за общия доход. Механизъм за преотстъпване на част от налога или за облагане с допълнителен местен данък не е предвиден.
Четири са основните цели на стратегията: превръщане на делегирани от държавата услуги в местни дейности, преразпределение на ресурси между държава и общини, повече местни инвестиции и по-активно местно самоуправление.
Догодина предстои и анализ и оценка на просрочените плащания по договори за обществени поръчки, сключени от общините до 30 юли 2016 г. Още от тази година ще започне разширяване на правомощията на местните власти в битката с битовата престъпност, както и за защита на населението при наводнения и пожари.
Кметовете ще могат да изграждат системи за видеонаблюдение в търговски и други обекти с масово пребиваване на хора. Те ще се вписват в регистри към областните дирекции на МВР.
След пълен преглед на възможностите за участие на големите градове в управлението на общинска собственост на тяхна територия, както и в предоставена от държавата собственост, ще се направят съответните законодателни промени.
През 2019 г. се планира регионални институции да получат право да управляват средства по програмите на ЕС след 2020 г.