Студено пресовано нерафинирано орехово масло, олио от тиквено семе, био ябълки, пипер и лук директно от зеленчуковите градини, както и овче и козе сирене, суджук и луканки пазаруваха търновци директно от производители и фермери на изложението "Подкрепяме българското".
20 фирми и земеделски производители от Велико Търново и областта се включиха във фермерския пазар, който е част от националната кампания на Министерството на земеделието и храните. Изложението бе открито от министъра на земеделието Десислава Танева, но клиенти и любопитни дегустираха на корем традиционните местни продукти часове преди това.
"Интересът на потребителите към фермерските пазари и директните покупки е огромен.Ние развиваме кампанията и в момента готвим допълнителни инстурменти за подкрепа на местните общности по отношение на това как подобни пазари да станат регулярни", каза министър Танева.
Тя обясни, че в развита Европа има такива мобилни фермерски пазари. Те са и вид атракциони. "Мисля, че за Велико Търново, който е един исторически център на България и център на алтернативния и културно-историческия туризъм, това би било прекрасно, имаме подкрепата на местната власт", обяви министърката.
Тя подчерта, че във Великотърновска област сектор "Земеделие" има голямо значение, защото дава над 8 % от брутната добавена стойност на региона.
"Убедена съм, че провеждането на подобни пазари, които показват нашите традиции, биха били в плюс. Надявам се с общи усилия да възпитаваме нашите потребители, че по-хубаво от българското няма", каза Танева.
По-рано тя се включи в дискусия с местни земеделски стопани и обяви, че т.г.имаме рекорден добив на пшеница в историята на страната. Търновско пък е на второ място по добив с 568 кг/дка. В отделни масиви в Свищовско прибрали до 1200 кг/дка.
"Почти в цялото животновъдтство имаме ръст, с изключение на млечните говеда, които не са под селекционен контрол.Във всички плодове и зеленчуци имаме също ръст, нашите производства за конкурентоспособни на европейския пазар", отчете Танева.
Тя уточни, че България не дава средства за намаляване на производството на мляко. Инструментът, който в момента се прилага, е на ЕК. Фермерите, които желаят доброволно да намалят своите производства, ще получат 14 евроцента на литър мляко. Също така в прилагането на този инструмент в ЕС са отделени 150 милиона евро и всяка молба се одобрява от Европа, а в МЗХ само се подават документи.