Общините ще водят електронен

регистър на туристическите обекти

Хотелиерите ще водят регистър за настанените туристи. Това прие парламентът на второ четене с измененията в Закона за туризма.

Всички, извършващи хотелиерство, включително тези, които са започнали производство по категоризация, трябва да водят регистър за настанените туристи.

Създава се директен канал за връзка между хотелиерите и Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), без да е нужно информацията да се предава първо на общината и после вторично да се въвежда.

Туристите се разделят на две групи. В едната попадат български и тези от ЕС, от държави- страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, и от Конфедерация Швейцария. За тях хотелиерите ще записват брой, дата на регистрация и на отпътуване. В другата група са останалите чуждестранни туристи, за които ще се събират повече лични данни - имена, дата на раждане. Това се прави с цел защита на националната сигурност.

Данните от всеки хотел ще влизат в НАП, която да контролира постъпленията от дейността.

Хотелиер, който не поддържа регистър на туристите, ще бъде глобяван с 2000 лв., а за едноличните търговци и юридическите лица- имуществената санкция ще е 7000 лв., реши парламентът. Ако регистърът не отговаря на разпоредбите, наказанието е между 100 и 1000 лв., а за едноличните търговци и фирми - от 500 до 5000 лв.

Ако собственик на хотел не осигури обмен на данните по реда на закона в Единната система за туристическа информация, ще бъде глобяван с 1000 лв., а за фирмите - санкция от 5000 лв. Кметовете на общини или оправомощени от тях лица трябва да водят електронен регистър за всички туристически обекти на територията им с издадени временни удостоверения или категоризирани.

Ангелкова на среща с еврокомисар Корина Крецу в Страсбург

Очаква се 2018 г. да бъде обявена за Европейска година на културното наследство и това да насърчи допълнително туризма. Това обсъдиха министърът на туризма Николина Ангелкова и европейският комисар по регионална политика Корина Крецу на среща, проведена в Страсбург. Двете коментираха, че това ще е тласък за туризма както между страните от ЕС, така и в рамките на Дунавската стратегия. Министър Ангелкова информира еврокомисаря, че България разработва съвместни туристически продукти с държави от стратегията. Планира се България и Румъния да промотират традициите на двете страни на далечни пазари с общи събития. Около 680 хил. румънски туристи са били у нас за първите 7 месеца на 2016 г., което е ръст от близо 18%.