Омбудсманът към министъра: "Това, което направихте

за гладните хора в България  е неоценимо"

“Това, което направихте за гладните хора в България, е неоценимо”. Това заяви в понеделник омбудсманът Мая Манолова на финансовия министър Владислав Горанов.

Той и екипът му представиха проект за създаване на хранителна банка. Освен Манолова присъстваха земеделският министър Десислава Танева, представители на БАБХ, на Българската хранителна банка, БЧК и митрополит Антоний.

Манолова припомни, че

даряването на

храни е кауза, за

която се водят

битки над 10 г.

Обмудсманът представи и нова идея. “Храни от ресторанти, блок масите и топлите витрини на хипермаркетите със съдействието на църквата могат да достигат до гладни хора”, предложи Манолова. Механизмът ще се тества пилотно в няколко общини, като стартът ще е от Плевен.

Горанов обясни, че проектът за създаване на банка за дарени храни, освободени от ДДС, който ще бъде внесен в парламента, разписва правилата за работа и механизма за контрол.

Парламентът вече прие на първо четене промени, които освобождават от ДДС дарени храни. Около 7 млн. лв. ще са загубите на бюджета от това облекчение, пресметна Горанов. Проектът предвижда здравният и земеделският министър да определят списък на храните, които могат да бъдат дарявани, и в какъв срок.

Хранителната банка ще получава даренията и ще ги разпределя на тези, които имат най-голяма нужда. Социалният министър ще определи със специален списък институциите и социалните заведения, които могат да получават дареното. “Хранителната банка трябва да гарантира, че се дарява качествена храна и тя ще достига само до когото трябва”, обясни Горанов. Банката трябва да покрива най-малко 30% от територията на страната. Ще е юридическо лице с нестопанска цел и ще се контролира от БАБХ и НАП, обясни министърът.

Той увери, че контролът върху качеството на храните ще се запази такъв, какъвто е и досега в действащото законодателство, като няма да има компромис от страна на държавата по отношение.

“Производители и търговци на цигари подкрепиха идеята за връщане на старата структура на акциза върху цигарите. Ние реагираме гъвкаво на това, което е най-добро за пазара.”

Така министър Горанов коментира предложените промени в акцизните ставки. Както “24 часа” писа, идеята е да се върне отмененото преди една година съотношение между пропорционалния и специфичния акциз за цигарите.

“Анализите ни показаха че се

наблюдава доста

агресивно

пазарно

поведение на

някои търговци

на цигари, което застрашава целия пазар”, обясни мотивите Горанов. Той бе категоричен, че цигарите ще поскъпват, но бавно до 2018 г., а темпът ще е различен при по-евтините и по-скъпите папироси.