Реколтата закъсня заради презасаждане през пролетта

Сега е най-подходящото време за приготвяне на зимнина и заради цените на основните зеленчуци. След като почти цяло лято цените им бяха доста по-високи от миналата година, от няколко седмици вече има значително поевтиняване.

88 ст./кг е средната

цена на едро на

доматите от полето,

това е поевтиняване със 7,4% за седмица, показват данните на Държавната агенция по стоковите борси и тържища. Зеленият пипер също е по 88 ст./кг, а червеният - по 96 ст./кг. Патладжанът по борсите върви средно по 74 ст. за килограм.

Причината да закъснее поевтиняването е заради проблемите с времето в края на пролетта. Тогава голяма част от разсада измръзна и пострада от наводнения, заради което се наложи презасаждане на много места. Така пикът в полското производство вместо през август идва през септември.

Според домакини не е вярно, че фабричната лютеница винаги излиза по-изгодно. Освен че домашната е по-вкусна и знаеш какви продукти си сложил, е възможно да се докара и по-ниска цена, отколкото е в магазина.

Например за около 40 бурканчета от по 330 грама са необходими 18 кг чушки, 8 кг патладжани, 6 кг домати и близо литър олио. Всички тези продукти излизат около 34-35 лева. Така бурканчето е на цена от около лев, докато в магазина е над 2,20 лв. при този грамаж. Разбира се, сметките са условни, защото не се калкулират трудът и енергията, а се ползват стари буркани и капачки.

Голям проблем на производителите тази година е намирането на работна ръка, заяви секретарят на съюза на градинарите Мариана Милтенова. Затова се наложило и

повишаване на

надниците, които

били по 35 лв. на ден

заедно с осигуровките. Това обаче вдигнало себестойността на продукцията.

По този начин печалбата на повечето стопани се свила и някои вече търсели други производства и алтернативи. Правели се опити и за механизирана дейност с техника при зеленчуците, където е възможно.

Производителите имат големи надежди и за предстоящия прием по подмярка 4.1 на Програмата за развитие на селските райони. При него за първи път ще бъдат подкрепени инвестиции в напояването. А без тях реално няма как да се развива съвременно зеленчукопроизводство.

Според стопаните обаче проблем е, че наредбата с условията била пусната съвсем скоро, а приемът е предвидено да стартира на 15 октомври. Проектите с напояване били по-сложни и с изисквания за повече документи и мнозина нямало да успеят да станат готови в срок. В същото време пък няма гарантиран бюджет за “Плодове и зеленчуци” и можело ресурсът да се усвои пак от други фермери, въпреки че секторът е обявен за приоритетен.