В Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) са постъпили192 проекта по осма конкурсна сесия на Националния иновационен фонд. Това е най-големият интерес за кандидатстване от страна на бизнеса и научните организации в сравнение с предходните седем приема, съобщиха от ведомството.
За сравнение при последната седма сесия преди две години са подадени 152 проекта, а на шеста – едва 67. Общият бюджет на осма сесия е 5 млн. лв.
ИАНМСП започва веднага административна проверка на постъпилите предложения с цел по-бързо преминаване към техническа и финансова оценка на проектите от независимите експерти по Националния иновационен фонд.
Създадена е необходимата организация за разглеждането на проектите до края на годината. Предвижда се резултатите да бъдат обявени в края на 2016 г. или началото на следващата година.
Крайният срок за прием на проектните предложения изтече на 31 октомври, като можеше да се кандидатства в областите: Мехатроника и чисти технологии, Информационни и комуникационни технологии и информатика, Индустрия за здравословен живот и Биотехнологии, Нови технологии в креативните и рекреативните технологии.
Не се подпомагат проекти в сектора на рибарството и аквакултурите, първично производство на селскостопански продукти, закриването на неконкурентоспособни въглищни мини.
С проектни предложения кандидатстват всички регистрирани дружества, съгласно Търговския закон. В случай, че проектът се изпълнява съвместно с партньор научна организация, предприятието трябва да е координатор на проекта.
Допускат се разходи за персонал, инструменти и оборудване, външни услуги, материали и консумативи, командировки в чужбина.
Срокът за изпълнение е 18 месеца, в сравнение с 36 месеца на предните сесии, тъй като три години е прекалено дълго време да се реализира иновацията и в последствие да се търси начин за внедряване.
Фондът подпомага научно развойната и иновационната дейност до разработката на прототип включително.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за научноизследователски развойни проекти е до 500 хил. лева.
Средствата, които фондът предоставя са изцяло национални, които се отпускат като помощ, съгласно Закона за държавните помощи.
Интензитетът на помощта е до 80% от направените разходи по проекта, като в тях се включват подпомагане на индустриални изследвания/експериментално развитие, както и процентно подпомагане в зависимост от това, дали кандидатът е малко или средно предприятие, както и допълнително подпомагане за съвместно сътрудничество.