Преводите са по шест схеми за подпомагане

Близо 85 млн. лв. плати фонд “Земеделие” в петък по различни схеми за подпомагане в животновъдството.

60,6 млн. лв. бяха преведени по две схеми за преходна национална помощ за 2016 г. 24 млн. са изплатени на 5723 фермери по първия транш по помощта за говеда, необвързана с производството (ПНДЖ1). Ставката на плащането за едно допустимо за подпомагане животно е 190 лева за говеда и 336 лева - за биволи. Изплащането на субсидиите по ПНДЖ1 става на два транша. За говедата се превеждат по 102,40 лв. през ноември и още по 87,60 лв. през януари. За биволите сумата е съответно по 183 лв. през ноември и по 153 лв. през януари.

Право на подпомагане по схемата за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството, имат земеделските стопани, които са

отглеждали 10

или повече говеда

и/или 10 или повече биволи, регистрирани към 28 февруари 2009 г. Те към последния ден за подаване на заявленията за подпомагане от текущата кампания трябва да отглеждат в стопанствата си поне 70% от референтния брой животни.

36,6 млн. лв. пък са преведени на 7460 животновъди за изплащане на пълния размер субсидии по схемата за преходна национална помощ за овце майки и кози майки, обвързана с производството (ПНДЖ3). Ставката е 35,43 лв. за едно допустимо за подпомагане животно. По схемата се подпомагат фермери със стопанства с 50 или повече овце и/или кози майки. Изискване към животновъдите е да продължат да отглеждат най-малко 80% от заявените животни поне 100 дни след последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.

Фонд “Земеделие” нареди в петък и преводи за близо

13 млн. лв.

държавна помощ

“де минимис” на 17 251 животновъди. Тя е за регистрирани по наредба №3 от 1999 г. стопани, които отглеждат крави, юници, биволици, малакини, овце и кози майки. За едрите животни се плащат по 25 лв., а за овце и кози - по 6 лв.

Над 11 млн. лв. бяха платени на животновъдите и по три схеми за извънредната помощ от ЕС в сектор “Мляко”. По схемата за подпомагане на дребномащабни стопанства са наредени 2 100 721 лв. за крави и биволици, както и 292 599 лв. за овце и кози майки.

Средствата по втората схема - за екологични и щадящи климата методи за производство, са 4 219 200 лв. за крави и биволици, както и 1 027 231 лв. за овце и кози. Платени са и още 2 823 253 лв. за крави и биволици по схемата за прилагане на екстензивни методи на производство. По нея за овцете и козите майки сумата е 704 188 лв.

Близо 4 млн. лв. и за подкрепа на пчеларите

Държавна помощ “де минимис” се плаща на земеделски производители за първите 200 пчелни семейства.

Държавна помощ “де минимис” се плаща на земеделски производители за първите 200 пчелни семейства.

Фонд “Земеделие” преведе близо 4 милиона лева по схема de minimis за минимална помощ за подкрепа на пчеларите през 2016 г. Индивидуалният размер на подпомагане за едно пчелно семейство е 11 лева. По схемата бяха подадени над 3300 заявления за подпомагане на близо 386 000 пчелни семейства.
Финансовата помощ е предназначена за физически лица, еднолични търговци, юридически лица и кооперации, регистрирани към 29 февруари 2016 г. по Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Пчелините, с които се кандидатства за подпомагане, трябва да са регистрирани като животновъдни обекти по изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност не по-късно от 29 февруари 2016 г.
Минимална помощ de minimis получиха пчеларите, подали валидни заявления за кандидатстване в определения за прием срок, които отглеждат между 20 и 200 пчелни семейства. На стопаните с над 200 кошера финансиране беше изплатено за първите 200 пчелни семейства.
Задължение на земеделските производители е да запазят 80 на сто от броя на пчелните семейства, за които е получена помощта, като до 1 декември представят заверен ветеринарно медицински дневник на пчелина за извършен задължителен есенен профилактичен преглед на пчелните семейства.
Индивидуалният таван за подпомагане по de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337,45 лв.) за период от три бюджетни години (2014-2016 г.) 


Започва прием на заявления за контрол на вредителите

От 4 до 18 ноември в областните дирекции на фонд “Земеделие” се приемат заявления за подпомагане за есенния етап за борба с вредителите по трайните насаждения. Със свое решение управителният съвет на ведомството прие да бъде предоставен допълнителен финансов ресурс от 1 милион лева по държавната помощ за компенсиране на разходите на земеделски стопани за есенния етап от схемата. Тя е свързана с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения.

Средствата са за закупуване на продукти за растителна защита и препарати за ускоряване на процесите на гниене на листата през зимния сезон, които се прилагат в периода на масов листопад през есента. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи семкови и костилкови овощни видове, ягоди и малини. В есенния етап по схемата се подпомагат разходи до 100 лева на хектар (с ДДС).

Основната цел на държавната помощ е да се ограничат максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните овощни насаждения, както и по насажденията с ягоди и малини. По схемата ще се компенсират разходите на стопаните за купуване на препарати за растителна защита и продукти за ускоряване на процесите на гниене на листата.

Помощта в рамките на обявения прием на заявления ще се предоставя на малки и средни предприятия - регистрирани земеделски стопани на овощните култури, ягоди и малини. Срокът за отчитане на извършените дейности във връзка със зимните пръскания е 30 ноември, а за сключване на договори и изплащане на средствата по държавната помощ - 19 декември 2016 г.