В отворено писмо на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори до вицепремиера Томислав Дончев се предупреждава за възможност да се  повтори 31 декември 2015 г., когато доставчикът на "Овергаз Мрежи" спря газа за тях

 Индустриалните енергийни консуматори са силно обезпокоени от изявленията на изпълнителните директори на "Булгаргаз" ЕАД и "Овергаз Мрежи" АД за упражнен натиск върху "Булгаргаз" ЕАД от страна на "Овергаз Мрежи" АД, чрез незаявяване на доставки на природен газ за 2017 г. в договорения срок и опити за индивидуално предоговаряне на условия по договора за обществена доставка, валидни за всички клиенти на дружеството в страната. Това се казва в отворено писмо до вицепремиера Томислав Дончев от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. То е с копие до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев, председателя на КЕВР Иван Иванов и до председателите на АИКБ и КРИБ - Васил Велев и Кирил Домусчиев

В него се казва още:
Опасяваме се, че незаявяването на доставка на природен газ за нуждите на "Овергаз Мрежи" АД ще доведе до ситуация, подобна на причинената от същото дружество в края на 2015 год., когато на 31 декември 2015 г. то заяви цялата си годишна консумация за 2016 г. към "Булгаргаз" ЕАД, поради спрени доставки от техния доставчик. Ако подобно заявяване на обеми природен газ след изтичане на срока по договора за обществена доставка отново бъде позволено, финансовите последствия за всички крайни клиенти на природен газ в България ще са още по-тежки.

Съгласно действащото законодателство "Булгаргаз" ЕАД осъществява обществена доставка при условия, съответстващи на договорите му за покупка на природен газ.
Следователно при евентуално заявяване на допълнителни непредвидени количества, извън договорените с неговия доставчик "Газпром Експорт", в конкретния случай за нуждите на "Овергаз Мрежи" АД, гъвкавостта по договора за цялата предстояща 2017 г. за надзаявяване без финансови санкции за "Булгаргаз" ще бъде до голяма степен, ако не и изцяло изчерпана. Общественият доставчик няма да може да предложи каквато и да е гъвкавост към крайните клиенти в България. Това ще доведе до невъзможност през предстоящата година за изпълнение на увеличени заявки за доставка от останалите клиенти на "Булгаргаз" без налагането на финансови санкции върху тях.

Също така, незаявяването на количествата природен газ в договорения срок от страна на "Овергаз Мрежи" АД неизбежно ще нанесе допълнителен финансов удар върху всички останали клиенти на обществения доставчик поради факта, че за обемите природен газ, необходими за удовлетворяване „непредвидените“ нужди на съответното газоразпределително дружество, "Булгаргаз" не разполага с осигурен капацитет за пренос през територията на Румъния за 2017 г. За да бъде в състояние да осъществи евентуална доставка, "Булгаргаз" ще бъде принуден да участва в нови търгове за разпределение на краткосрочен капацитет за пренос, чиято цена неколкократно надвишава цената за годишен капацитет. "Булгаргаз" успешно осигури през септември 2016 г. евтин годишен капацитет за всички останали клиенти, подали навреме своите заявки.

Съществуващата нормативна рамка не предвижда механизъм, по който допълнителните разходи за капацитет на "Булгаргаз" да бъдат прехвърлени върху конкретния причинител и следователно ще бъдат разпределени върху всички клиенти чрез увеличение на регулираната цена за обществена доставка в следващия ценови период. Накратко казано реално поскъпване за всички, заради едно дружество в т.ч. и за топлофикационните дружества.

В тази връзка настояваме Комисията за енергийно и водно регулиране да се сезира и след подробен анализ на съществуващата нормативна рамка и подписаните договори за доставка между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт", както и между Обществения доставчик и "Овергаз мрежи" АД, да предприеме незабавно необходимите действия в т.ч. евентуално изменение на начина на образуване на цената за обществена доставка на природен газ, с цел всички допълнителни финансови разходи, свързани с осигуряване на нужния капацитет за пренос, както и всички претърпени финансови санкции за неспазения договорен срок да се поемат изцяло от виновно причинилия ги.
Уважаеми господин Дончев,

Адресираме това писмо до Вас, тъй като проблемът засяга две значими теми:
- конкурентоспособността на индустрията
- цената на отоплението за населението

В заключение бихме желали горещо да приветстваме усилията на всяко газово дружество да осигури алтернативна доставка на газ в България с цел либеразирация на пазара. Но не за сметка на „изяждане“ на гъвкавостта на Обществения доставчик или на финансови санкции, споделени от всички клиенти.