Премиерът Борисов откри интерконектора
край Мартен. Еврокомисията: Това
е сигнал за развитието на региона
Още през следващата седмица се очаква да има европейско финансиране за поредната газова връзка на Балканите България- Сърбия.
“Новите връзки ще дадат не само възможност за диверсификация, но и за бизнес, за пазар на газа, да се правят пари от него”. Това заяви премиерът Бойко Борисов в град Мартен край Русе. “Преди години заварихме три посредника между руската и българската тръба”, припомни премиерът.
След седемгодишно очакване премиерът Бойко Борисов
откри
междусистемната
газова връзка
България - Румъния. През тази седмица тя най-сетне бе завършена от “Булгартрансгаз” и “Трансгаз” - Румъния. Лентата на интерконектора прерязаха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, енергийните министри на България и Румъния Теменужка Петкова и Виктор Григореску. “С газопровода се поставя основата както за внос на различен от руския газ – както местен румънски, така и от Унгария, така и за осъществяването на Вертикалния газов коридор, минаващ през Гърция, България и Румъния и също силно подкрепян от Брюксел”, подчерта премиерът. Заедно с министър Теменужка Петкова той символично завъртя крана, осигуряващ достъпа на газ в системата. На първо време реверсивната връзка с капацитет от 1,5 млрд. куб. м годишно, който в посока България ще е 500 млн. куб. м, обаче ще остане “суха”, поясни Теменужка Петкова. Предстои да бъде обявена процедура за продажба на капацитета на тръбата, в която заинтересованите търговци да запазят обеми за транспорт на суровина към България или към Румъния. Резултатът ще се види след т. нар. отворен сезон (open season), чийто старт се планира да бъде даден през декември.
Газовата връзка България-Румъния е на стойност около 24 млн. евро. Тя е с обща дължина 25 км, от които 15,4 км на българска територия, 7,5 км на румънска територия и
2,1 км подводен
преход под Дунав
- основен и резервен газопровод. Именно неговото изграждане забави с години газовата връзка. Едва тази година “Булгартрансгаз” и “Трансгаз” подписаха договор с австрийската компания “Хабау” за изграждане на основния и резервния газопровод под река Дунав.
Според представителят на ЕК, директор на “Вътрешен енергиен пазар” Класус-Дитер Борхард, това е основен етап в развитието на регионалния газов пазар. Интерконекторът е сигнал за Европейската комисия за развитието на региона на Югоизточна Европа. “Очакваме и другите газови връзки - България - Гърция, България-Сърбия, Румъния - Сърбия, Румъния - Молдова, България - Турция”, каза Борхард.
За ЕК развитието на Югоизточния европейски регион е от изключителна важност. “Неприемливо е регионът да зависи от един-единствен източник на газ. Неприемливо е газът да идва от изток, защо да не идва и от запад, каза представителят на ЕК.
Той посочи, че Еврокомисията стои до България и Румъния, когато има нужда, ще помогне, ще осигури и финансиране във възможната степен. Това се отнася за разработването на инфраструктура, за пазарните правила, за по-големите проекти газов хъб “Балкан”, чиято работа по него е започнала по идея на премиера Бойко Борисов.
През 2017 г. Румъния ще построи и станция на тяхна територия. Според Теменужка Петкова, България има финансиране за интерконектора със Сърбия по програма “Конкурентоспособност” - 45 млн. евро, което е предназначено за изграждане на наша територия. Има реален шанс сръбските партньори също да получат финансиране, за да се даде старт на проекта и там.