Минаха обаче поправките във всички данъчни закони
Предложението на БСП за отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивно подоходно облагане бе отхвърлено от бюджетната комисия в сряда. Освен БСП нито една друга парламентарна група не подкрепи идеята.
Червените предложиха вместо 10% данък за всички доходи да бъде въведена скала. Според нея има необлагаем минимум в размер на минималната заплата от 460 лв. За доход между 1000 и 2 хил. лв. данъкът да е 17%, между 2 хил. и 5 хил. лв. да се плащат 22%, хората с доход до 10 хил.лв. - 25%, а с над 10 хил.лв. месечно - 27% върху разликата.
Червеният Румен Гечев заяви, че целта е данъчната система да е в полза на българите с ниски и средни доходи. Новата скала щяла да вкара допълнително в бюджета 130 млн. лв. Депутатът пресметна, че българите с месечен доход до 1540 лв. ще плащат по-малък данък, отколкото при сегашните 10% облагане.
Бюджетната комисия гласува на второ четене промените във всички данъчни закони. Възможността годишните данъчни декларации за доходите да се подават и на хартия по пощата или в офис на НАП остана. ГЕРБ,БСП, РБ и ПФ отхвърлиха предложението на финансовото министерство формулярите задължително да се подават само онлайн.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова поиска от НАП най-напред да покаже, че може да организира електронното деклариране, така че да не затруднява хората, и след това да отпада възможността за хартиени декларации.
Депутатите въведоха ограничение за данъчното облекчение при подаване на декларацията онлайн. То
остава 5% върху
данъка, но
не повече от
1000 лева
“Настояваме за лимит, защото имахме случай на ползвана отстъпка в размер на над 60 000 лв.”, аргументира се Росен Иванов от НАП.
Фирмите обаче ще бъдат задължени да подават годишните си данъчни декларации само по електронен път. Това ще стане от данъчната кампания през 2018 г., а не през 2017-а, както предвиждаше проектът на финансовото министерство. В момента над 80% от корпоративните декларации се подават по интернет.
Бюджетната комисия прие записаната възможност наследниците да подават по желание данъчна декларация на починал техен близък. “Това е само възможност, а не задължение. За неподаване няма да има санкция. Така наследниците ще могат да платят задължението или да си възстановят надвзета сума, без да е необходимо да се прави ревизия. Целта е процедурата да бъде лесна и проста”, обясни Росен Иванов.
Без никакви дебати комисията одобри новото данъчно облекчение за плащанията по банков път, предложено от финансовото министерство. За отпадането му настояваше единствено червеният депутат Георги Търновалийски, защото според него то е неработещо и ще създаде само проблеми.
Така от догодина всеки, който получава заплатата си по банков път и плаща 80% от разходите си по същия начин,
ще получи
намаление
на данъка
То ще бъде в размер на 1%, но не повече от 500 лв.
Менда Стоянова се съгласи с аргументите, че текстът трудно ще заработи, но настоя да се даде шанс на администрацията да извади на светло повече приходи.
Всички депутати подкрепиха предложението таванът за плащания в брой да се свали от сегашните 10 000 на 5000 лв. Без дебат беше прието и повишението на акциза върху цигарите, а също и връщането на старата формула на облагането, която ще доведе до по-голямо поскъпване на по-евтините цигари. Очаква се те да се покачат средно с около 20 ст. през 2017 г., докато при по-скъпите марки повишението ще е с около 10 ст. за кутия.
Бюджетът на държавата вероятно няма да бъде приет, защото партиите осъзнаха, че са в предизборна обстановка и
започнаха
да вкарват
неизпълними
искания,
заявиха депутати.
Патриотичният съюз онзи ден обяви, че няма да подкрепи бюджета, ако не бъде прието минималната пенсия да стане 300 лв. Предложението звучи справедливо, обаче е напълно неизпълнимо. Ако мине на второ четене искането на БСП за премахване на плоския данък и замяната му с прогресивен, двете предложения заедно имат ефект на неутронна бомба върху финансовата стабилност на страната. Ще увеличат разходите и ще намалят приходите драстично. На следващото правителство, което и да е то, ще се наложи да взема заеми, за да може да ги изпълнява.