Няма причина да се срамуваме, няма нито една грешна политика в него, каза министър Владислав Горанов
След рекордно кратък дебат - малко повече от два часа, бюджетът за 2017 г. мина на първо четене в пленарна зала в петък. “За” гласуваха 102-ма депутати от ГЕРБ, “Атака” и БДЦ. “Против” бяха 58 от БСП, ДПС, АБВ и един депутат от ПФ. Останалите патриоти се въздържаха.
“Няма нито една причина да се срамуваме от бюджета, няма нито една погрешна политика в него. Подкрепете го,
бюджетът не е
на депутатите,
а на хората”, призова от трибуната финансовият министър в оставка Владислав Горанов минути преди гласуването. Той припомни, че в него са заложени дефицит от 1,3 млрд. лв., 2,5% ръст на икономиката, 1,5% инфлация. Планирано е от 1 януари догодина минималната работна заплата да се вдигне до 460 лв., а пенсиите да се индексират с 2,4% от 1 юни. Доходите от труд се предвижда да се увеличат с над 5%.
Министърът предупреди депутатите, че ако не одобрят бюджета, няма да могат се увеличат минималната заплата, пенсиите, учителските заплати, заплатите на социалните работници и на работещите в спешната помощ, помощите и обезщетенията за децата с увреждания.
Горанов заяви също, че ако не се гласува, няма да се спази графикът за синхронизиране на акцизното законодателство с това на ЕС,
ще се забави
усвояването на
еврофондовете,
защото националното съфинансиране ще остане на нивата от 2016 г. България няма да може да отдели повече пари и за решаване на кризата с бежанците.
БСП няма да подкрепи бюджета, защото не отговаря не само на нашата философия, но и на икономическите интереси на страната, заяви Румен Гечев. Той добави, че социалистите оттеглят предложенията си по бюджета, защото имат само 38 депутати.
“Поставихме условие за приемането на законопроекта - консенсус между системните партии. Понеже не се получи, ние няма да подкрепим този законопроект”, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. “Това е поредният бюджет на безплодната социална и политическа стабилност, на идеологически противоречивата и нестабилна коалиция, която управляваше през последните две години”, добави Алиосман Имамов от ДПС.
“Държавата има нужда от бюджет, а хората и бизнесът - от спокойствие”, каза Стефан Кенов от БДЦ. И се обърна към колегите си: Приемете логиката, че
хората нямат ляв
и десен рафт в
хладилника си
“Ако не гласуваме днес, страната ще остане 6 месеца без бюджет. Знам, че може да се харчи 1/12 от стария бюджет, но това означава да няма увеличение за здравеопазване, на минималната работна заплата, на заплатите на учителите, възможност за превъоръжаване на Българската армия”. Така Найден Зеленогорски от РБ мотивира вота на част от групата “за” бюджета.
Депутатите от Патриотичния фронт, които с изключение на един твърдяха, че без увеличение на минималната пенсия до 300 лв. няма да подкрепят бюджета, гласуваха с “въздържал се”. На практика това позволи проектът за бъде приет. Патриотите обаче потвърдиха, че ще направят предложения между двете четения.
Депутатите от всички парламентарани групи имат две седмици да внасят поправки до второто четене.
Новият бюджет залага
5% ръст на
доходите
и 1,5% инфлация
за догодина. Освен повишение на минималната заплата от 1 януари и на пенсиите от 1 юли 2017 г. е предвидено осигурителната вноска за пенсия да се вдигне с 1% - от 17,8 до 18,8%.
Няма планирана промяна в максималния осигурителен доход и той остава 2600 лв. Затова се запазва и сегашният таван за пенсиите - 910 лв.
Увеличение ще има при диференцирания минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се: при доход до 5400 лв. - 460 лв., от 5400 лв. до 6500 лв. - 500 лв., от 6500 лв. до 7500 лв. - 550 лв. и над 7500 лв. - 600 лв. За земеделските производители той остава 300 лв., колкото е и в момента.
След индексирането от 1 юли 2017 г.
най-ниската
пенсия за стаж
и възраст
ще е 165,25 лв.
вместо 161,38 , колкото е в момента. Социалната пенсия за старост ще се увеличи от сегашните 118,14 лв. до 120,98 лв.
За да бъдат изплащани осъвременените пенсии, в бюджета са планирани 8,93 млрд. лв.
7,20 лв. на ден остава най-ниското обезщетение при безработица. Запазва се и ограничението то да е до 60% от осигурителния доход преди загубата на работа.
Обезщетенията при временна неработоспособност ще се изчисляват върху 18 календарни месеца при безработица и 24 календарни месеца при бременност и раждане.
410 дни остава периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане, а
обезщетението за
гледане на дете
остава 340 лв.
За първи път от догодина осиновителите получават права, каквито досега имат само биологичните родители.
Децата с най-висока степен на увреждане - 90% и над тях, ще получават 930 лв. месечно, което включва и помощта за асистентски услуги. Месечният размер на помощите за деца с увреждане от 70 до 90% ще бъде 450 лв., а за тези с увреждане между 50 - 70% се планира да бъдат 350 лв. на месец.
Ръстът на БВП ще е 2,5% и ще се ускори през следващите години. Бюджетният дефицит ще остане нисък- 1,4% от БВП и ще се свива до нула през 2019 г., е записано в бюджета.
Във фискалния
резерв има
14,2 млрд. лв.
“Ако към тях добавим и вземането на фонда за гарантиране на влоговете, сумата достига рекордните 15,8 млрд. лв.”, каза по време на дебатите финансовият министър Владислав Горанов. Министърът добави още, че за първи път, догодина няма да се тегли нов външен заем, а във фискалния резерв в края на 2017 г. ще останат 4,5 млрд. лв.
В ЕС повече пари за образование и безработни, по-малко за фермерите
През 2017 г. ЕС ще изразходва повече средства за засилване на конкурентоспособността и сигурността на Европа. Повече пари ще бъдат предоставени и за подпомагане на приемането и интегрирането на бежанците и за отстраняване на първопричините за миграцията.
Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия по въпросите на бюджета и човешките ресурси, заяви: ,,Направихме всичко възможно, за да осигурим пари за бюджет, който да работи в интерес на нашите граждани. Бюджетът на ЕС за 2017 г. ще спомогне за смекчаване на ефекта от сътресенията, като даде тласък на нашата икономика и помогне за справянето с въпроси като кризата с бежанците. Продължаваме да насочваме бюджета на ЕС към постигането на резултати, като гарантираме, че всяко евро от него допринася за промяна.”
Бюджетът на ЕС за 2017 г. възлиза на 157,9 милиарда евро за поети задължения и 134,5 милиарда евро за плащания. Бюджетът се увеличава с 11 на сто спрямо тази година.
Фермерите получават по-малко, отколкото настояваха евродепутатите. Но се увеличават парите за образование и наука. Половин милиард остава сумата за помощ на безработните младежи.
Около половината от средствата - 74,9 милиарда евро, ще послужат за стимулиране на растежа, заетостта и конкурентоспособността. 21,3 милиарда евро например ще се изразходват за програми като “Хоризонт 2020”, “Еразъм +”, COSME и Механизма за свързване на Европа, а 2,7 милиарда евро - за Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който е инструментът, залегнал в основата на Плана за инвестиции за Европа.
Още 53,59 милиарда евро ще бъдат предоставени за насърчаване на сближаването между държавите членки и между регионите чрез европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).
Подпомагането за европейските земеделски производители възлиза на 42,6 милиарда евро.
Около 6 милиарда евро са за укрепване на защитата на външните ни граници и за справяне с миграцията и с кризата с бежанците. Половината от тази сума ще финансира дейности в рамките на ЕС, а другата половина ще бъде за действия извън ЕС с цел отстраняване на първопричините за миграцията.
Като част от това ще бъдат заделени общо 200 милиона евро за новия инструмент за предоставяне на хуманитарна помощ в рамките на ЕС.