Пленумът ще решава съдбата й. Плоският данък оцеля окончателно в парламента

“БСП предлага такава схема на въвеждане на прогресивно подоходно облагане, при която приходите в бюджета може да се завишат с до 500 млн. лв.”

Съобщението за възкресяването на тази отколешна идея направи на 16 ноември зам.председателят на бюджетната комисия Румен Гечев. Но не от парламентарната трибуна, а през медиите.

Дни по-късно финансовият министър Владислав Горанов категорично го опроверга - щетите за бюджета

при отмяна на

плоския данък

ще са 1,2

млрд. лв.

заяви финансист N1.

Левицата обаче си внесе официално предложение в деловодството на парламента. А лидерът на социалистите Корнелия Нинова дори обвърза приемането му с подкрепа за бюджета от страна на социалистите.

Източници от “Позитано” и от парламентараната група на БСП споделиха пред “24 часа” че покрай тези “събития” се стигнало до размяна на остри реплики между основните идеолози за данъчната революция Румен Гечев, Таско Ерменков и Михаил Миков, с останалите от групата.

“Остриетата” обвинили по-умерените си “другари” в “десен уклон”, в

“загърбване

интересите на

бедните хора”,

и “залитане към

капитализма”

Чули се и разнопосочни съвети, изречени на висок глас - от това “да се препрочете отново Маркс” до “поправете грешката на тройната коалиция. ”

Издигнали се дори до лозунгарски заклинания от рода на “десятъкът ще падне, колкото и да сте против”, споделят участници.

“Вместо да си говорим като разумни хора, да поискаме разчети от финансовото министерство какви ще са фискалните ефекти от тази ни идея, да поръчаме анализи и в никакъв случай да не обвързваме данъчната скала с подкрепата ни за бюджета, ние си сипем обвинения кой е пещерен социалист, кой е нормален социалист и кой е капиталист”, сподели с огорчение потъвпевш от напрежението на “Позитано”20.

За да поуталожи нагорещените страсти сред своите, лидерът на БСП

Корнелия Нинова

предложила

конгресът да

се произнесе

за линията на парламентарната група по въпроса с данъчното облагане.

Заради словесните разправии БСП така и не оттеглила предложенията си от парламентарното деловодство. Така в сряда при второто четене на данъчните закони в пленарна зала, депутатите от всички групи, вкл. и част от тази на “БСП- Лява България” бяха изненадани от това, че “червената скала” си стои. Червени депутати допуснаха пред “24 часса”, че така се броят гласовете “за” и “против”. 10% данък обаче оцеля за втори път за 10 дни. Първата “проба” бе заседанието на бюджетната комисия преди 10 дни. Тогава против отмяната на плоския данък се обявиха всички депутати извън БСП и тя не бе приета.

В сряда

“червената

скала” събра

само 19 гласа

“за” от общо

38-те депутати

на БСП

Гласовете “против” от всички други парламентарни групи бяха 40, а 57 депутати се въздържаха. Така тя бе отхвърлена за втори път.

При дебатите от финансовото министерство заявиха, че загубата на хазната, ако се въведе подоходната скала, само от необлагаемия минимум ще е 1,13 млрд. лв. А при минимална заплата от 460 лв, колкото ще бъде тя догодина, трябва да се добавят още 100 млн.лв.

Въпреки тези данни, и въпреки призивите на колегите им от различни групи, БСП отново защити предложението си.

“Като искате справедливо данъчно облагане, защо не се насочите към петролни компании в България, които в последните години имат 55-56 млрд. лв. приходи, а отчитат нулева печалба и съответно нулев данък”, сряза ги Димитър Байрактаров от ПФ. И добави, че

прогресивното

облагане ще

засегне силно

средната класа

“Да махнеш измервателните уреди на петролни компании и сега да искаш вдигане на данъците на хората е непоследователна политика”, заяви Мартин Димитров от Реформаторския блок.

“С нашите предложения лицата с доходи до 1400 лв. ще имат по-голям разполагаем доход. За каква средна класа говорите, като 40% от българите живеят в риск от бедност и им остава да мигрират към страни с прогресивно облагане, където ще им остава повече разполагаем доход от труда, опонира на Михаил Миков от БСП.

Какво ще бъде решението на пленума на БСП за данъчните промени, никой не се нае да прогнозира.

Какво иска БСП срещу подкрепа за бюджета

Официалното предложение на БСП за отмяна на плоския данък предвижда въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата - 460 лв., колкото ще стане от 1 януари 2017 г.

По “червената скала” хората с брутен доход между минималната заплата и 1000 лв. ще се облагат с 10% данък. Горницата между 1000 и 2000 лева ще се облага с 15%, тази между 2000 и 5000 лева - с данък от 20%. Горницата между 5000 и 10 000 лева ще са с 25%, а над 10 000 лева - 27%. БСП е внесла и промени в закона за ДДС, с които ставката от 20% се намалява на 5% за храните за кърмачета, преходните храни, пелените за еднократна употреба, приспособленията за хора с увреждания, детските столчета за кола, доставката на услуги за домашни грижи като гледане на деца, възрастни и болни хора.

Владислав Горанов: Популизъм, който струва скъпо

България е една от държавите, които спечелиха от въвеждането на плоския данък. Ако сравните най-малко събираемостта, ще видите, че той е много по-справедлив и съответно по-лесно се събира и носи повече постъпления. Популизмът на БСП ще струва скъпо - загуби от около 1,2 млрд.лв.

Какво означава да накараш богатите да плащат повече? Те винаги плащат повече. Много държави вървят към данъчно облекчение и по-скоро плосък данък. Това, че сме изпреварили това модерно течение, не е проблем. Данъците трябва да са независими, неутрални спрямо икономическия процес, а разходите по бюджета трябва да търсят кохезията, изравняване между бедни, богати, средна класа.

Румен Гечев: Рано или късно "десятъкът" ще падне

Внесохме повторно нашето предложение от пролетта за въвеждане на прогресивно данъчно облагане. То е европейска и световна практика. Няма да гоним държавите с 50% ставка. Най-бедните ще са освободени от данък. Въвеждането на плоския данък беше грешка. Ако българският данък е най-добър в момента, то излиза, че швейцарците са много глупави, а България е умна като Киргизстан и редица други страни, завършващи на “-стан”. Ако се повиши събираемостта и повече пари се насочат към училищата и детските градини, където са децата, за всички ще бъде добре. 

Мартин Димитров:  Първо минете през избори с тази идея

Да махнеш измервателните уреди на петролни компании и сега да искаш вдигане на данъците на хората, е крайно непоследователна политика. БСП обеща да оттегли предложенията си за “данъчни революции”, а не го направи- типично в техен стил.

Продължавам да мисля, че най-почтеният изход за тях е да се явят на предстоащите избори с посланието си, че ще увеличават данъците на средната класа. Ако ги спечелят, да се върнат в парламента и да си ги гласуват. С малкия плосък данък влизат повече пари в хазната. 10% е оптималното данъчно облагане. Ако се премине към пропорционално, приходите ще намалеят.

Петър Чобанов: Не му е времето за отмяна 

Нашата позиция е ясна отдавна и тя не се променя в зависимост от конюнктурата. Категорични сме, че плоският данък трябва да се запази. Той отговаря най-пълно на нивото на икономическото ни развитие. Против сме всякакви резки промени на данъчната система без задълбочено обсъждане на всички плюсове и минуси. Тази ни позиция бе ясно изразена и при гласуването на предложените промени в бюджетна комисия, и при гласуването им днес в пленарна зала. Дебатите за такива данъчни реформи могат да се водят не когато на някого му хрумне, а когато икономиката ни се развие достатъчно. Тогава ще сме готови за обсъждания. 

Владислав Горанов
Владислав Горанов
Румен Гечев
Румен Гечев
Мартин Димитров
Мартин Димитров
Петър Чобанов
Петър Чобанов