2 най-много 3 неработни понеделника и по 4-5 дълги уикенда ще има през годината от 2017 г. по новите правила за почивните дни, предвидени с промени в Кодекса на труда. Това показа изчисление на в. “24 часа” за следващите пет години.
Вече няма да има сливане на почивни дни, когато празник се пада през седмицата, нито отработване в събота, решиха депутатите в четвъртък като приеха на първо четене промените в Кодекса на труда, които предложи социалната министърка Зорница Русинова.
Когато празникът се падне събота или неделя, като почивен ще се зачита и понеделникът след уикенда. Така след второто гласуване на поправките, тъй като 1 януари 2017 г. е неделя, и понеделникът - 2 януари, ще бъде почивен ден.
Промените не включват Великден, който е закован на 4 неработни дни - от Разпети петък до Велики понеделник включително.
“За” нововъведението бяха 80 депутати, “против” - петима, а други петима се въздържаха.
Според изчисленията по новите правила ще има 248 работни дни през 2017 г., 2018 г. и 2019 г.
Много работодателски организации обаче са против, тъй като всъщност се намалява броя на работните дни, които при сегашните правила на сливане на почивки през 2016 г. са 251, или с три повече.
Според изчисления на германо-българската индустриална камара промяната ще доведе до загуба на 1,3% от добавената производствена стойност или около 1 млрд. лв. годишно. Настояването на работодателите е почивни да са само дните на националните празници и нищо допълнително.
Очаква се на второ четене да има промяна, свързана и с правото по КТ на Министерския съвет да обявява и други почивни дни, което всъщност позволява последващи решения за сливане на почивни дни, или още по-големи почивки.
2 ще са почивните понеделници през следващата година, ако промените бъдат приети на второ четене. Това ще са 2 януари заради падащия се в неделя 1 януари и 8 май заради съботния Гергьовден. Общо обаче дългите уикенди ще са 5. Те ще са за Нова година, 3 март, 1 май, 22 септември. За Коледа също ще има 3 почивни дни, но те са си определени твърдо в Кодекса на труда за 24,25 и 26 декември.
2018 г. пък ще е единствената от петилетката с три понеделника, които ще са извънредни почивни дни. Те покриват и единствените три дълги уикенда за годината - за 3 март с удължаване на 5 март, за 6 май с добавяне на 7 май и за 22 септември с добавяне на 24 септември. Коледа обаче през 2018 г. ще се празнува цели 5 дена от 22 до 26 декември вкючително. Причината е, че 22 и 23 декември са събота и неделя, а веднага сле тях са трите заковани празнични дни за Рождество. За сметка на това обаче новогодишното празнуване на следващата 2019 г. ще е само на 1 януари.
4 март и 23 септември ще са двата неработни понеделника през 2019 г., но дълги уикенди ще има и за 24 май и 6 септември. Празникът на буквите и отново Съединетието пък ще са дългите уикенди през 2020 г. Тогава отново ще има и четиридневна коледа като се добавя 27 декември. Чак след 5 години ще е следващото дълго посрещане на Нова година. Тогава 1 януари се пада в събота, така че почивен ще е 3 януари 2021 г.