България втора в ЕС по евтини бензин и дизел, 1% била печалбата на литър

50% от вноса на горива е нелегален, показват изчисления на газовата и петролна асоциация. Това съобщи в сряда председателят на организацията и шеф на "Лускойл България" Валентин Златев пред депутатите от комисията за пазара на горива.
Данните сочели, че 40% от горивата в България са от внос, а 60 на сто се произвеждат тук.

Приходите от акциз за 2015 г. били над 2,1 млрд., от които 57% се падали на "Лукойл", 23% идвали от други търговци и производители. Делът на вносителите в приходите от акцизи бил 20%, а не 40 на сто, какъвто е пазарният им дял. За сивия сектор говорели и приходите от ДДС от внос на горива. За м.г. те били 293,7 млн. лева, а през 2014 г. - над 1,4 млрд.

Златев цитира и данни на финансовото министерство, според които годишно загубите от несъбрани данъци заради сивия сектор в горивата възлизат на 1,2 млрд. лв. Според председателя на петролната асоциация системата на митниците БАЦИС за следене на акцизни стоки позволява манипулация и изтриване на данни от нея. Имало доклад на прокуратурата по сигнал на асоциацията за този проблем. Той бил секретен, но Златев предположи, че в него се потвърждават съмненията за манипулации.

Печалбата от продажбата на горива била 1%, каза още той. Това правело 2-3 ст. на литър. В момента България била на второ място в ЕС по най-евтини горива. По-ниски с 4 ст. цените били само в Полша.

Според разбивка на петролната асоциация 50% от стойността на литър гориво у нас били акциз и ДДС. На петрола се падали 34%, а останалата част отивала за доставка и оперативни разходи. Златев допълни, че за да може някой да продава горивата с 20 ст. по-евтино като Марешки, трябвало да спести някои от разходите. И тъй като не било възможно тази икономия да дойде от петрола и другите разходи, оставали данъците. Разчетите показвали, че ако се спестят 7% от дължимия ДДС и акциз, то тогава и цената на литър падала с 20 ст.

Златев каза още, че за 15 години "Лукойл" е платил в България близо 31,5 млрд. лв. данъци и осигуровки. Нека г-н Марешки да каже той колко данъци е платил за горивата за последната година, заяви шефът на "Лукойл". Златев каза още, че картел при горивата няма, а причините за близките цени са еднаквите котировки, по които всички купуват петрола, еднаквото оборудване на рафинериите, уеднаквените горива по изискванията на ЕС и еднаквите данъци, които плащат всички на пазара

За да се свие сивият сектор, от петролната асоциация предлагат НАП да може да упражнява фискален контрол върху акцизните стоки, да се гарантира равнопоставеност между участниците на пазара, да се криминализират нарушенията и да има отделен закона за пазара на горива и участниците на него.