Агенцията е институцията с най-високо ниво на доверие в България – 51%
1,9 млрд. лв. повече ще събере НАП тази година спрямо 2015 г. Сумата от данъци и осигуровки е 17,6 млрд. лв. и това е 12% повече в сравнение с предната година.
2016-а е най-силната като резултати, обобщават от приходната агенция, чийто шеф е Бойко Атанасов. Спрямо 2014 г. пък ръстът е 3,5 млрд. лв., или с над 25% повече. Подобен резултат
досега не е бил
постиган
Приходите от ДДС достигат 5,4 млрд. лв., което е ръст с над 1 млрд. лв. повече спрямо 2015 г. А постъпленията от осигурителни вноски (социални и здравни) достигат 7,3 млрд. лв., увеличението е с над 500 млн. лв. Над 105 млн. лв. от ръста са от повече приходи от здравноосигурителни вноски.
Над 5,4 милиона са обслужени клиенти през 2016 г., като 92% от всички декларации са получени по електронен път. Над 80 е-услуги предлага агенцията, разменила е с клиенти над 100 млн. документа по електронен път и е спестила от това над 300 млн. лв.
През 2016 г. НАП успя да внедри система за справки по електронен път за местни данъци и такси (данък върху недвижимите имоти и данъците върху МПС) и плащането им чрез сайта на НАП.
Агенцията дава възможност фирмите сами да коригират допуснати грешки, включително да анулират фактури или да подадат коригиращи ДДС декларации, вместо да активира ревизии.
През есента на 2016 г. приходната агенция въведе нов подход за възстановяване на ДДС за коректните компании с добра данъчна история. Когато сумата за възстановяване на ДДС е в до определени стойности и компаниите нямат задължения към бюджета, сумите се възстановяват веднага и без формалности. Опростена процедура за възстановяване на ДДС за коректни фирми е позволила за 3 месеца да бъдат възстановени 9 млн. лв. ДДС на 3300 компании.
Контролът по морето е довел до увеличен брой на касовите апарати с 10% и 40 млн. повече приходи от ДДС.
Над 15 000 са проверките, откритите наблюдения и такива чрез софтуера за дистанционна връзка и инвентаризациите. Така отчетеният на фискалните устройства оборот във Варна и Бургас е нараснал с над 200 млн. лв. НАП отчита ясни сигнали
за трайна
промяна на
поведението
на рисковите
търговци
към спазване на данъчните изисквания. Такъв подход ще бъде използван и през зимния туристически сезон.
При проверките на физически лица за несъответствие на имуществото с обявените от тях доходи през 2016 г. е открито, че само 1355 физически лица са с недекларирани данъци и осигуровки. Сумата е над 126 млн. лв., което е 93 хил. лв. средно на човек.
НАП отчита близо 9700 ревизии с разкрити неплатени данъци и осигурителни вноски за близо 1,8 млрд. лв. 276 000 са общо проверките, извършени през 2016 г.
Ревизиите за търсене на отговорност на собственици и управители на фирми за задължения на дружествата им са 137 с разкрити близо 85 млн. лв. Контролът на т.нар. турско и китайско карго е довел до рязка промяна на данъчното поведение на рискови лица. Само след първия месец на съвместните проверки на НАП, МВР и прокуратурата месечните вноски по ДДС на рисковите вносители се увеличили с 600 000 лв. Извършени са 499 проверки на 21 вносители. Възложени са 17 ревизии и е наложено предварително обезпечение на стойност 850 000 лв. “Пресечени бяха схеми за фиктивно фактуриране на внесени стоки от Китай и Турция. Звеното за фискален контрол извърши над 320 000 проверки на движението на рискови стоки (плодове и зеленчуци, мляко, месо и редица други). Над 1 млрд. кг стоки са били обект на проверки.
Социологическото проучване на БСК отчита, че НАП е институцията с най-голямо доверие на гражданите. 51% от анкетираните са дали доверието си на данъчната администрация.