Платени са 601 млн. евро за реакторите за “Белене”, спестени са 90 млн., казва министърът на енергетиката Теменужка Петкова
С 39,10% се срина износът на електроенергия през 2016 г., показва оперативна справка на Електроенергийния системен оператор. През 2015 г. зад граница са продадени 10,54 млн. мегаватчаса електроенергия, а през 2016 г. - 6,4 млн. мегаватчаса.
В началото на годината спадът дори беше 46%, в последното тримесечие нещата се понаваксаха, казва Соня Кадиева от “Енерджи съплай”.
Заради такси за пренос и достъп, които плащат износителите (според Кадиева тези такси ги намало другаде), българската еленергия се оскъпява с 8-9 лв., което я прави неконкурентна. КЕВР би могла да определя цени за пренос и за достъп всеки месец и ако има недостиг на ток за вътрешния пазар, да ги вдига, казва тя.
И Николай Вузев от “Енергийна финансова група” вижда причината във високите цени на тока ни. Паднало е потреблението в Гърция, освен това внасяли по-евтин ток от Албания. Турция не е стабилен пазар, каза Вузев. Евтиният ток на АЕЦ “Козлодуй” отивал на българската борса. Тя пък вадела цени дори по-високи от тези на европейските борси, казва Кадиева.
Стига се дотам, че Гърция изнася пиков ток за България, казват и Вузев, и Кадиева. Това е внос на около 400 мегавата в пиковите часове на потреблението. У нас бил скъп.
Следващата седмица Министерството на енергетиката ще сключи договор с БАН за изготвяне на анализ нужна ли е АЕЦ “Белене”, заяви министър Теменужка Петкова пред bTV. След арбитража страната ни е платила на руската “Атомстройекспорт” 601 млн. евро, спестили сме 90 млн. евро от лихви.
.